B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
odvojeno ili zajedno u vrtiću? Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+16
pčelica maja
miki
Twin
blizanci IM
I&S
Neve
Romi
Ivana
Maja
Sonja
jojka
Jorgovan
Aleksandra
aldijana
Ana
Pika
20 posters

    odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Pika
    Pika
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3591

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Pika sub oľu 21, 2009 12:55 am

    Iako bismo mi intuitivno rekli "naravno zajedno", začudio me savijet psihologice da moje cure svakako dam u odvojene grupe/razrede. Što o tome mislite i kako idu vaši?
    Dvije blizanke susjede (16g) su mi rekle da je njima uvijek bilo super zajedno, da su se uvijek osjećale jače, branile jedna drugu, zabavljale..
    Psihologica je svoj stav obrazložila samo s "tako će izbjeći uspoređivanja"..
    inače znam i jedan par (jednojajčani) koji je uvijek bio razdvojen i nisu se baš slagali (možda baš zato?)
    kako vi o tome razmišljate, što vam kažu vaši poznati blizanci i vaši psiholozi??? Ljulja
    Ana
    Ana
    domaći
    domaći


    Broj postova : 585
    Lokacija : Varaždin
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Ana sub oľu 21, 2009 1:09 am

    Moje curke su naravno zajedno u grupi u jaslicama, i ne mislim ih razdvajati ako one same to ne požele,
    a uspoređivanja nisu nužno negativna, ako se to uspoređivanje na svodi na ova je bolja, ova je lošija.
    aldijana
    aldijana
    domaći
    domaći


    Broj postova : 852
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by aldijana sub oľu 21, 2009 1:17 am

    Meni je glupo razdvajati blizance i nikad to do sada nisam učinila...moje cure 1.6. kreću u jaslice i ne pada mi napamet da ih razdvojim...možda će neko reći "Male su, ne znaju ", ali znam da kad se jedna probudi ranije (druga ostane u sobi spavati) ponaša se totalno drugačije...mirna je, povučena...čim se druga probudi, sreći nigdje kraja...tada su svoje na svome...čini mi se da samo zajedno funkcioniraju...e sad koliko je to dobro odnosno loše Rolling Eyes
    Ivana je dupla duplica i psiholog pa neka ona da svoje mišljenje...i mene zanima
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Aleksandra sub oľu 21, 2009 10:27 am

    Mislim da smo imali već tu temu i Ivana se od svoje seke odvojila tek na faksu mislim. Ona će sama reći ali znam da njeni klici idu u istu grupu u vrtić i stariji u isti razred.
    Moji isto idu u istu grupu i nije mi nakraj pameti odvajati ih. Kad i ako oni to požele može ali zasada ne. Mislim da je njima bolje da su skupa jer imaju neko zaleđe zlu ne trebalo a i trenutno nemaju tako jako različite sklonosti. Drugo je kasnije kad jedan voli košarku drugi tenis ili jedan želi u jednu srednju drugi u drugu, to mi je normalno da svaki odabere svoj put, ali vrtić i osnovna odovojena mislim da ako se ne naleti na štrigu od učiteljice koja će raditi greške nije problematična i lakše im je imati podršku a i realno mami itati je akše voziti istovremeno obojicu nego prati jednog, prati drugog, različite zadaće, različite satnice, ... ima tu i svojih prednosti Wink
    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Jorgovan sub oľu 21, 2009 11:04 am

    Pika, zbilja svašta, kakve savjete još nećemo čuti..

    Pretpostavljam da je nećeš poslušati. Wink

    Btw, možeš li staviti potpis da znamo kolika su djeca?
    jojka
    jojka
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4687
    Lokacija : srbija
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by jojka sub oľu 21, 2009 3:13 pm

    Naravno zajedno su u vrticu i mislim da smo u prednosti jer su dve (dvoje) i lakse prolaze adaptaciju u odnosu na drugu decu,koja nemaju u istoj grupi seku ili brata.Slusala sam i ja o tim pricama ,cak je na tvNovi Sad bila emisija na tu temu i ja sam nacisto sa tim da ce sve, dok one zele i osecaju potrebu, biti zajedno.Poznanica ima dve devojcice blizankinje koje sad idu u drugi razred i malo sam popricala sa njom i pitala je dali sede zajedno u klupi i kako se ponasaju sad kad su skolarke? Rekla mi je da se polako odvajaju,ne sede zajedno svaka ima vec svoju drugaricu i nisu 100% vremena zajedno,znaci sazrevaju i imaju drugacija interesovanja.Nisam za tu varijantu odvajanja i nikad im to nebi uradila.Dobro razmisli dok neodlucis sta ces.
    Sonja
    Sonja
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12943
    Lokacija : Šibenik
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Sonja sub oľu 21, 2009 3:46 pm

    i ja mislim da sa tim nasilnim odvajanjem ne možeš nikakvo dobro napraviti.
    njihovi interesi i sklonosti će ih u životu voditi na drugačije puteve.
    drugi interesi i sklonosti će ih razdvojiti kroz život i to im treba omogućiti kad oni sami za to izraze želju i potrebu (različite škole, slobodne aktivnosti, društvo)

    osim u slučaju da im zajednički boravak više šteti nego donosi dobra, a to se vidi u hodu.
    ja bi radije vozila 10km dalje u drugu školu ako treba, nego ih razdvajala na muss da to od mene traže.
    tu istu temu sam i ja jednom otvorila jer sam se jako iznenadila čitajući neke članke i strane forume koliko blizanaca bude razdvojeno tijekom vrtića i školovanja, ali silom.
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Maja sub oľu 21, 2009 6:58 pm

    ja kao majka i kao odgajatelj nisam za odvajanje... ponekad se zna pojavit problem kad blizance nitko drugi ne zanima pa je pozeljno razdvojit ih ali(po meni)samo u grupi... potaknut ih na razlicite aktivnosti da se osamostale, ali nista na silu. po meni to moze bit samo negativno i moze izazvati stanje soka

    aleksandra, mislim da su i na faksu bile skupa jer i ana je psiholog Wink
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Aleksandra sub oľu 21, 2009 11:35 pm

    Moji se npr u vrtiću uopće ne drže skupa, svaki ima svoju akipu i svoje sklonosti ali ako prigusti brat je tu za zaleđe zlocko
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Maja sub oľu 21, 2009 11:37 pm

    to je ok. svatko za sebe a kad prigusti zna da ima jednog koji je uz njega bez obzira na sve
    Pika
    Pika
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3591

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Pika ned oľu 22, 2009 12:28 am

    Hvala na podršci, za početak nećemo slušati psihologicu.
    Moje cure su skoro 18 mj. (Potpis nikako da se pojavi a sve sam pokušala, barem ga ja ne vidim)
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Ivana pon srp 13, 2009 4:34 pm

    JAO!!
    Neću te pitati koji vrtić i koja psihologica, ali IDU MI NA ŽIVCE!!!
    Ti umišljeni sveznajući pametujući kolege.....uf! ljuti me to!!
    s kojim pravom misle da unaprijed mogu znati da djeca neće skupa funkcionirati?! PREDRASUDA NEPISMENIH!

    ma pitaj ti nju kad ju idući put vidiš da li bi i mužu i ženi preporučila kad idu u kazalište ili lete avionom, jer su ionako previše vezani i to bi koristilo njihovoj individualnosti???!!!!

    Ne, naravno da nisam za razdvajanje blizanaca, a pogotovo tako nasilno i a priori.
    to je meni jednostavno neprirodno.
    a koji bi bio razlog? ako se ni roditelji ni odgajatelji uz pomoć stručnog tima ne mogu pozabaviti time da osiguraju uvjete da svako dijete može rasti i razvijati se optimalno, a BEZ da mu se oduzima važna osoba,
    onda oni nisu stručnjaci i time nemaju pravo nikoga savjetovati.

    jednom sam sjedila na stručnom skupu gdje je jedna kolegica, inače meni draga, postavila pitanje treba li razdvajati blizance Jesperu Juulu ("Vaše kompetentno dijet" i mnoge druge divne knjige). znate što je rekao?
    pogledao ju je začuđeno i rekao: "Ja bi to svakako pitao same blizance!" Pa nisu to ormari ili knjige da ih mi stavljamo u kućice kako nam se svidi.

    Pika, pametna si žena, ne daj se zbuniti. kako je krenulo, dobit ćeš ti još pokoji savjet koji treba odvagnuti!
    Romi
    Romi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 2000
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Romi pon srp 13, 2009 5:58 pm

    Ni ja nisam za razdvajanje. Pogotovo kad je u pitanju igra. Ljulja
    avatar
    Neve
    novak
    novak


    Broj postova : 21

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Neve ned ruj 06, 2009 3:14 pm

    Moji nisu blizanci, ali u Osijeku smo trazili vrtic koji ima mjesovitu grupu, tj.djeca od 3 do 6 godina su zajedno u grupi.Naravno,svaka grupica ima svoju tetu,ovisno o uzrastu, ali svi su zajedno u jednoj velikoj prostoriji( ustvari vise prostorija međusobno povezanih , otvorenih).Mislim da je to oboma uvelike olaksalo situaciju i ubrzalo prilagodbu,Ana uvijek pazi da tete obrate paznju na Gabriela ,ako nije pojeo,ako plače, ako treba na wc...itd. Nije nam cilj bio svaljivati odgovornost na Anu, ali ona to voli i brine za brata ionako ,tako da je ovako ispalo super za sve. klanj
    Pika
    Pika
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3591

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Pika ned ruj 06, 2009 7:42 pm

    više međusobno povezanih prostorija? to mi se jako sviđa, podsjeća me na jednu eksperimentalnu školu u njemačkoj (škola bez zidova, pregrade su ili regali ili biljke ili pokoje staklo, i vlada tišina, ne možete vjerovat).
    i moje se totalno razvesele kad izađu van pa tamo sretnu prijateljicu iz zgrade koja je u sobi do.
    inače, do sada tete nisu referirale da je bilo prevelikih tučnjava, dakle super da su zajedno - jedino se sad pitam kako će reagirati mala osjetljivica kad zbog npr. pregleda šefa neće ići taj dan u vrtić, samo ona? hm? ili da ipak povedem na pregled obje???
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Ivana pon ruj 07, 2009 4:07 pm

    i na to će se naviknuti, Pika, može joj i pasati promjena i to da je malo sama. Wink
    i ja sam tako brinula, i par puta kad bi mi jedan bio bubani, a drugi u vrtiću, zapravo su malo i uživali - jedan ima mamu samo za sebe, drugi tetu.

    a ovo što pišete, o cirkulaciji djece među sobama, to se zove otvorena vrata u vrtićima i kod nas se dosta na tome radilo. konkretno u vrtiću moje djece zaživjelo je do te mjere da djeca stalno cirkuliraju i biraju aktivnosti po interesima, a sobe i kutići planiraju se tako da svaka nudi različite centre aktivnosti, da se ne ponavljaju, i djeca slobodno biraju kada i čime će se baviti. lijepo je.
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by I&S pon ruj 07, 2009 4:19 pm

    ja isto mislim da je razdvajanje bezveze....ja svoje jednog dana neću dati razdvojiti......a u mom vrtiću ih nebi mogli razdvojiti ni da hoće......od svakog uzrasta je samo po jedna grupa......mlađa jaslička,jaslička, starija jaslička, mlađa vrtička, srednja vrtička i predškolci
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Ivana pon ruj 07, 2009 11:09 pm

    ima svega draga....desi se i da jedan blizanac ima neku posebnu potrebu, ili teškoću, ili usporen razvoj...i onda se netko sjeti da bi jedan trebao u školu a drugi ostati u vrtiću. ima mnogo delikatnih situacija, a i čak tada bih ja to dooobro izvagala, i ne bi me lako uvjerili da je to dobro za njih.
    avatar
    Neve
    novak
    novak


    Broj postova : 21

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Neve uto ruj 08, 2009 9:59 am

    mislim da razdvajanje nikako ne može biti dobro.Kao što sam rekla, nemam blizance, ali vidim koliko teško mojima bude kad nisu zajedno, a kamoli da su blizanci ...kad budu veći i kad sami budu došli do toga već će oni naći svoj put ,ako budu htjeli
    Pika
    Pika
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3591

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Pika uto ruj 08, 2009 11:44 am

    zamislite, kako je moja mišica jučer bila sama u vrtiću i bila je jako dobra, tete su predložile da jedan dan jedna ostane spavati a drugi dan druga!? zato jer sam im na njihovo pitanje iskreno odgovorila da one još nikad nisu same od sebe zaspale rano popodne...
    činjenica da bi u tom slučaju naša stara baka zaista mogla jednu pokupit ranije i imat ju pod kontrolom, ali ... hm. ne znam. ivana??
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Maja uto ruj 08, 2009 11:51 am

    pa neznam sta rec. ja kao mama to nebi prihvatila a kao odgajatelj nebi tako nesto predlozila dok ne vidim situaciju na djelu odvojeno ili zajedno u vrtiću? 889846
    blizanci IM
    blizanci IM
    domaći
    domaći


    Broj postova : 829
    Lokacija : Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by blizanci IM uto ruj 08, 2009 2:39 pm

    Pika meni je to bezveza o.k možda dok su na privikavanju al mislim da to nema nikakvog smisla
    svakako nikad neće nijedna sama spavat pa tu je cjela grupa
    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Jorgovan uto ruj 08, 2009 2:47 pm

    Pika, ja to ne bih poslušala. Kad-tad će se cure morati naviknuti na spavanje u vrtiću. For you
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Aleksandra uto ruj 08, 2009 4:18 pm

    Nee, glupe li ideje. Te tete su ti baš neke "komotne" - one se obe moraju priviknuti da odmore kad i sva druga djeca i vjeruj mi bez problema će se na to naviknuti i prihvatiti taj ritual i vjerojatno i zaspati. Odvajanje da jedna ide doma a druga ostaje spavati bez ikakovg razloga je ravno kažnjavanju/nagrađivanju. Meni je to neprihvatljiva ideja
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by I&S uto ruj 08, 2009 5:07 pm

    jedino što mogu napraviti je jednu stavita na jedan kraj sobe/spavaone a drugu na drugi i na taj način ih odovjiti......sve drugo je glupost.....to sam u mojoj grupi ja napravila sa blizancima jer kad su spavali zajedno jeda pored drugog uvijek su se međusobnno zaigravali......ali ne i sa drugom djecom......

    Sponsored content


    odvojeno ili zajedno u vrtiću? Empty Re: odvojeno ili zajedno u vrtiću?

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet svi 17, 2024 6:13 am.