B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
Kako nastaju blizanci :) Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
Kako nastaju blizanci :) Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
Kako nastaju blizanci :) Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
Kako nastaju blizanci :) Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
Kako nastaju blizanci :) Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
Kako nastaju blizanci :) Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
Kako nastaju blizanci :) Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
Kako nastaju blizanci :) Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
Kako nastaju blizanci :) Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
Kako nastaju blizanci :) Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+5
zaklina
katarina-
I&S
Ivana
Aleksandra
9 posters

    Kako nastaju blizanci :)

    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    star Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by Aleksandra čet vel 21, 2008 3:48 am

    Kako nastaju?

    Blizanci se mogu pojaviti na dva načina. U jednoj trećini slučajeva oplođeno je samo jedno jajašce koje se kasnije razvija u dvije odvojene stanice, a svaka stanica raste u pojedinačni fetus što rezultira jednojajčanim blizancima. U ostale dvije trećine slučajeva kod ovulacije dolazi do otpuštanja dva jajašca koja oplođuju dva različita spermija i tako nastanu neidentični blizanci.

    Neidentični blizanci (dvojajčani ili dizigotni) nisu ništa drugačiji od bilo koje druge braće ili sestara. Ti su blizanci začeti u isto vrijeme ili odmah jedno za drugim unutar jednog menstrualnog ciklusa, tako da teoretski neidentični blizanci mogu imati i različite očeve. Neidentični blizanci dijele, u prosjeku, samo pola svojih gena, tako da mogu biti jako slični jedni drugima ili pak sasvim različiti.
    Ne postoji isključivi razlog zašto dolazi do ovakvog tipa blizanačke trudnoće, ali postoji nekoliko faktora koji se s tim povezuju:

    Rasna pripadnost – blizanci su vrlo uobičajeni među Nigerijcima, a vrlo rijetki među Japancima
    Obiteljska povijest s majčine strane – očev doprinos je manje vjerojatan
    Dob – žene u kasnim tridesetima puno češće imaju blizance
    Ako već imate djecu – vjerojatnost se povećava s brojem djece koju već imate

    Identični blizanci (jednojajčani ili monozigotni) se pojavljuju kada se iz nepoznatog razloga oplođeno jajašce podijeli tijekom prvih 14 dana, a svaki blizanac dobije istu genetičku "sliku". U posljednje je vrijeme primijećeno kako se identični blizanci rađaju nakon što je majka primala lijekove koji potiču ovulaciju – taj tretman daje veću vjerojatnost da će se vanjski sloj jajašca podijeliti.

    Sijamski blizanci su identični blizanci kod kojih nije došlo do potpune podjele tijekom ranog fetalnog razvoja, tako da mogu dijeliti dijelove tijela ili organe. Sijamski blizanci pojavljuju se izuzetno rijetko, jednom u 200 tisuća rođenja i najčešće se pojavljuju u Indiji i Africi. Točan uzrok nastanka ovakih blizanaca nije poznat, ali se pretpostavlja da do razdvajanja zigote dolazi tek nakon 13 dana od začeća.

    Hoće li biti identični?


    Možda ćete morati čekati do rođenja ili čak da vaši blizanci navrše jednu godinu da biste otkrili jesu li jednojajčani. Najjednostavniji pokazatelj jesu li identični je i najočitiji – ako su različitoga spola sigurno nisu jednojajčani. Ako saznate da nosite blizance prije 12 tjedna (kasniji nalaz je nepouzdan), zamolite ginekologa da provjeri posteljicu. Jedna placenta upućuje isključivo na jednojajčane blizance. Dvije posteljice su nepouzdane – mogu biti i jednojajčani i dvojajčani.
    Nakon rođenja djece, odgovor može dati posteljica. Ako je jedna posteljica, djeca su identični blizanci, ali dvije povezane ili odvojene posteljice opet mogu znači i jedno i drugo. Nakon rođenja može se uzeti krv iz pupkovina i analizirati se krvna grupa, enzimi ili najpouzadnije DNA. Međutim, te pretrage nisu dostupne svugdje i morali biste ih plaćati.
    Napokon, kada vaši blizanci istog spola budu odrastali prilično siguran pokazatelji bit će boja kose i očiju, oblik ušiju i vrijeme kada im izbijaju zubi.

    preuzeto sa portala Net.hr
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by Ivana sri lip 18, 2008 1:57 pm

    vidim, mnogi nas gledaju, a nadam se da će se i pridružiti!
    za sada samo pohvala na tekstu, iako smo ga malko "posudili", ali dobro dođe za početno informiranje.
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by I&S pet lip 26, 2009 12:54 pm

    konacno link i za mene Smile
    katarina-
    katarina-
    akter
    akter


    Broj postova : 133
    Lokacija : Zagreb- Sv.I.Zelina
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by katarina- pet pro 04, 2009 2:25 am

    Kako nastaju blizanci :) 572951 evo nas i ovdje čekamo dvojajčane fakine začete IVF metodom.
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by I&S pet pro 04, 2009 9:55 am

    oooooo.....pa ja vidim da sam davnih dana napisala tu nešto i na tome ostalo......

    moji su se prirodnim putem "prikopčali" u mene
    curka i dečko......joj sad sam već nestrpljiva da ih vidim Kako nastaju blizanci :) 207922
    zaklina
    zaklina
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 2816
    Lokacija : Zagreb, Savski Gaj
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by zaklina sub pro 05, 2009 10:07 pm

    Koliko sam ja gledala dokumentarac National Geographica, nisam citala cijeli tekst ali sto se tice da li su jednaki ili nisu i da li su jednojajcani ili dvojajcani, podatci su gotovo potpuno razliciti! Ako je jedna posteljica onda su najcesce jednojajcani, ali mogu biti i dvojajcani. A ako su u dvije onda je gotovo sigurno da su dvojajcani. Ali pravi odgovor daje tek DNA analiza. Cak i razliciti spol mogu biti jednojajcani blizanci iako je postotak jaaaaako malo, tek ih je nekoliko u svijetu ali i to je moguce! Ali to su samo moje informacije.
    avatar
    točkice
    novak
    novak


    Broj postova : 22
    Lokacija : zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by točkice ned pro 06, 2009 2:48 pm

    nama su sa 20 tjedana rekli da su cura id decko. a sada sa 25 tjedana na 4d uzv da su dva deckica..
    irenak
    irenak
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1195
    Lokacija : Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by irenak pon pro 07, 2009 1:13 am

    Jedno pitanje, neki dan šečem u parku s moja dva hahara i pita me žena- jesu li to dvojčeki ili blizanci? Meni se iznad glave pojavilo 58 upitnika i pitam ženu - zar to nije isto?? a ona meni kaže da su dvojčeki dvojajčani, a blizanci jednojajčani. E, pa sad, obzirom da je meni prva misao bola - teta, daj odlepršaj - mislim da radi svog mira i znanja (ili možda neznanja) pitam vas da li to ima ikakve veze s mozgom kaj je teta rekla??? Meni nema, ali možda griješim ....
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by I&S pon pro 07, 2009 12:52 pm

    hehe......ja isto mislim da je to isto,al možda sam u krivu Kako nastaju blizanci :) 889846
    Sonja
    Sonja
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12943
    Lokacija : Šibenik
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by Sonja pon pro 07, 2009 1:05 pm

    hehe - nek teta odleprša Kako nastaju blizanci :) 33288
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by Aleksandra pon pro 07, 2009 2:07 pm

    dvojčeki, trojčeki... to je samo sleng Wink
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by Aleksandra pon pro 07, 2009 2:09 pm

    to je ko onaj vic sa mujom. Šetao mujo svoje blizance curicu i dečka u kolicima i zaustavi ga Haso i pita "Bolan Mujo jesu ti jednojajčani ili dvojajčani?" Mujo se malo zbunio pa gleda i kaže "Ovaj je dvojajčani a ovaj je curica!"
    irenak
    irenak
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1195
    Lokacija : Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by irenak pon pro 07, 2009 10:39 pm

    Hahaha, tak je Alex, kod mene dva dvojajčana, hihihihi!!!!! A onoj teti eto neka - Kako nastaju blizanci :) 521981
    Dana
    Dana
    novak
    novak


    Broj postova : 20

    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by Dana pon oľu 21, 2011 7:13 pm

    neznam gdje bi postavila ovaj post ali imam jedno pitanje koje me mući ...bila sam kod doktora trudna sam 9 tjedana i nosim blizance ali mi je doktor rekao da 90% trudnoće u ovom obliku zavšava loše zato što blizanci nemaju neku opnu ili ovojnicu koja ih razdvaja pa dolazi do zapetljnja i gušenja...rekao mi je da će me poslati na pregled u neku kliniku u Zagreb..zanima me dali je imao tko ovakvo iskustvo ili ćuo što o tome...hvala svima

    Sponsored content


    star Re: Kako nastaju blizanci :)

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet svi 17, 2024 8:42 am.