B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Similar topics

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+17
nela
alenka
pčelica maja
Vanja
let tri
igordana
mimi mirna
I&S
lananac
RozaGroza
blaza27
Marija
Jorgovan
anchica
Aleksandra
Sonja
Twin
21 posters

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Twin uto srp 08, 2008 6:43 pm

    Drage (buduće i one koje to žele biti) mame! Ovo jest forum posvećen mamama duplicama, triplicama i svim ostalim n-cama.
    Međutim, smatram, a vi ćete se, sigurna sam, suglasiti sa mnom, da je potrebno kod planirane i neplanirane trudnoće voditi brigu oko zdrave i potpune ishrane kako bismo mogle našem djetetu (djeci) pružiti najbolji mogući početak.
    Uvriježeno je, nažalost, da buduće mame moraju jesti za dvoje ili, u našem slučaju, čak za troje četvero! To je, dakako, zabluda koja može samo štetiti jer prekomjerna tjelesna težina u trudnoći može izazvati samo komplikacije.
    Ali, jako je bitno dozirati unos određenih nutrijenata što se, u današnje vrijeme, ne može samo putem ishrane. Tu uskaču razni dodaci prehrani namijenjeni trudnicama i dojiljama.
    Tržište je preplavljeno najrazličitijim preparatima te se, zahvaljujući marketingu, odlučujemo za one koji su nam najpoznatiji. Također, u najboljoj namjeri, ponekad buduće mame i pretjeraju s uzimanjem kojekakvih dodataka. Zbog toga sam i ovdje odlučila staviti svoj tekst koji sam, iz istih namjera, postala na jednom drugom mjestu (valjda nije zabranjeno citirati samog sebe!). Nadam se da će biti od koristi.
    Kod planiranja trudnoće obično se preporuča, ako je ustanovljeno da je sve u redu (nakon svih onih pretraga) da wannabe mame počnu uzimati folnu kiselinu u jednokratnoj dnevnoj dozi od 400 mcg svakodnevno, a wannabe mame i tate i E vitamin 200-400 I.J. s tim da mame prestaju piti E vit. jedno tjedan dana prije očekivane ovulacije ili, najbolje, 5.-ti dan ciklusa. Tata ga pije do + na testu, a ne može štetiti ni da pije i dulje, u slučaju da je štogod ostalo u bočici...

    Kad je trudnoća potvrđena nastavlja se s folnom u toj dozi od 400 mcg (dozu od 4 mg može prepisati samo liječnik i to u strogo indiciranim slučajevima, da sad ne nabrajam) do 12.-og ili 16.-og tjedna trudnoće, a potom se nastavlja uzimati vitaminsko-mineralni dodatak za trudnice i dojilje, poznatiji i pod zaštićenim nazivom (kod nekih proizvođača) kao Prenatal i to za vrijeme trajanja cijele trudnoće i perioda laktacije! Još se i početkom trećeg tromjesečja trudnoće u novije vrijeme preporuča uzimati Omega-3 masne kiseline zbog znatnog povoljnog utjecaja na daljnji razvoj mozga.

    Kako i kada se pojedini preparati uzimaju i za kojeg se proizvođača odlučiti?
    Osobno smatram, što iz vlastitog iskustva, a što iz saznanja koja imam kroz svoj posao, da je folnu najbolje uzimati od TwinLaba ili Kala i to može iza ručka s punom čašom vode, najbolje. E vit. se može uzimati ujutro s čašom soka od naranče ili cedevitom (zbog sadržaja C vitamina koji se uzima uz E vit. radi bolje resorpcije istog). Prenatal i Omega-3 strogo TwinLabove zbog čistoće i odličnih omjera. E sad, taj se Prenatal preporučuje uzimati do 2 dnevno, međutim, nema potrebe ako je trudnica zdrava i uravnoteženo se hrani. Jedna kapsula je čisto dovoljna, a da bi se izbjegle mučnine treba ga početi uzimati u 16.-om tjednu i to iza obilnog ručka s puno tekućine!!! Omega-3 se uzima natašte!

    Kratko pojašnjenje zašto preferiram:
    TwinLabov Prenatal - A vitamin u svom čistom obliku je teratogen (štetan za plod) pa se on ovdje nalazi kao beta karoten - provitamisnski oblik A vitamina. Također, ne sadrži uobičajene alergene iz riba, jaja, pšenice, mlijeka, a nema ni dodanog šećera, natrija, umjetnih boja, zaslađivača ili konzervansa. Određeni nutrijenti su unutar kapsule također posebno tehnološki obrađeni kako ne bi ulazili u interakciju (međudjelovanje) s drugim tvarima što je potencijalno štetno ako se dogodi.
    TwinLabovu Omegu-3 - omega-3 su nezasićene masne kiseline koje se dobivaju uglavnom iz jetara morskih pasa, bakalara, lososa i tih masnih riba. Kako su te ribe i velike, a i žive uglavnom dugo, duži je i period "sakupljanja" teških metala (poput otrovne žive) u njihovim organizmima. TwinLab jamči da je njihova Omega-3 pročišćena od istih te da je dobivena i hladnim postupkom što jamči očuvanost svih njenih pozitivnih svojstava.

    Najbitnije je, ipak, paziti na uravnoteženu ishranu, izbaciti štetne tvari i navike iz upotrebe i pokušati proživjeti ovaj blagoslovljeni period sa što manje stresa, kako fizičkog tako i onog psihičkog (što zna biti teško!). Također, ako vam je vaš liječnik savjetovao uzimanje lijekova treba ih piti strogo prema njegovim uputama i ništa ne uzimati "na svoju ruku". Kod osjećaja uznemirenosti trudnice za smirenje smiju uzimati Persen dražeje, a Normabel od 2 mg samo ako je tako liječnik odredio!

    Probiotici- lat. pro znači za, a bios je život, dakle: za život! Čega? Crijevne mikroflore koja je izizetno važna za pravilnu resorpciju svega gore navedenog u organizmu. Ako crijeva ne funkcioniraju to vam je kao da cijedite kroz cjedilo pa sad ovisi o mrežici- ako je gušća na situ će ostati sve krute tvari, a tekućinu ćete odliti, a ako je rjeđa - s tekućinom odlaze i te krute tvari koje ste zapravo željeli zadržati...
    Svakodnevno uzimnaje fermentiranih mliječnih napitaka s tim probiotičkim kulturama će dostajati, međutim, u slučaju da uzimate antibiotike koji suzbijaju bakterijsku infekciju, ali i uništavaju vašu crijevnu mikrofloru (antibiotik ne zna razliku između dobrih i loših bakterija), preporuča se pojačanje! Moja je preporuka ili Prolife caps. od JGL 2x1 i to 2h prije ili poslije uzimanja antibiotika (ne zajedno) ili još jača varijanta: Ferzym plus caps. od Specchiasola, isto 5 dana 2x1, a zatim po 1 do poboljšanja stanja. Ove potonje sadrže i prebiotička vlakna (nema veze s probioticima) tipa akacije, baobaba i inulina koja na prirodan način potiču peristaltiku crijeva i na taj način omogućavaju zdravo i pravovremeno pražnjenje istih. Preporučuju se uzimati i za vrijeme opstipacije (zatvora) i dijareje (proljeva).
    Kako vitamin e i folna utječu na potpomaganje oplodnji? Dokazano je da manjak folne kiseline uzrokuje razna oštećenja ploda, npr učestalost razvoja spine bifide i sl. a naš je organizam ne može sam sintetizirati, dakle esencijalna je za pravilno funkcioniranje i razvoj. kod muškaraca folati utječu kod spermiogeneze (stvaranja muških spolnih stanica) na razvoj potencijalno zdraviijih i "kvalitetnijih" spermija, a svi bismo željeli da nas takav jedan i oplodi. e vit ima izraženo snažno antioksidativno djelovanje, dakle suzbija štetan učinak tzv slobodnih radikala koji uništavaju zdrave stanice, a nazive se još i vitaminom mladosti i vitaminom plodnosti. također je esencijalan.
    Željezo. Ako vam je utvrđen manjak istog, a da i nije tako velik, zamolite svog ginekologa da razmotri opciju da taj manjak pokušate nadoknaditi nekim od slijedećih preparata: Specchiasol "Ferrogreen sirup" ili pak Floradix tonik (Proizvodi Salus Haus, distribuira Fidifarm - proizvođač Dietpharma). Navedeni preparati su lako probavljivi, "ne padaju" teško na želudac, tj. ne izazivaju mučnine i ne uzrokuju zatvor dok je za sintetske preparate evidentno sve navedeno. Naravno, ako se Vaš liječnik s time složi. Nemojte da ispadne da vi njega učite, jednostavno pitajte smijete li probati s takvim preparatom jer se bojite probavnih problema, a ako se on složi, uz redovno praćenje razine željeza u krvi (serumu) odlučit će i o daljnjem nastavku terapije - prestati piti, nastaviti piti ili pak uvest neki od sintetskih preparata u većoj dozi (što će morati kod težih anemija).
    Magnezij. Dakle, kao što znamo, Mg se preporuča tijekom cijele trudnoće jer potreba za tim mineralom raste, pogotovo u trećem tromjesečju. Simptomi manjka su grčevi u nogama (listovima), a kod većeg deficita može doći čak i do preuranjenih trudova i prijevremenog poroda! Naravno, u TwinLab-ovom Prenatalu ga ima u 1 caps. 100mg, a vjerojatno se unese i hranom nešto (cjelovite žitarice, mlijeko i mliječni proizvodi, neki orašasti plodovi...), zatim vjerojatno mnoge trudnice piju Donat Mg (toplo ga preporučam kod žgaravice, a i vrlo je djelotvoran kod zatvora), međutim, ipak ga treba uzimati dodatno. Kao najbolji oblik preporučaju se efervete (šumeći oblik) u jačini od 300 mg. Kod nas je dostupan preparat od Dietpharma. Uzima se jedna šum.tbl. rastopljena u čaši vode navečer. Iznimno, prema preporuci liječnika, može se doza i povećati (meni je preporučeno 2x1/dan). Jedina "nuspojava" je učestala defekacija jer Mg ima dosta izražen laksativni efekt. Međutim, ako mene pitate, to uopće nije loše - mene recmo ne muči opstipacija (zatvor), a samim time se uvelike smanjuje opasnost od moguće pojave hemeroida! Tako da, drage moje, jednim udarcem ubismo dvije muhe!

    Mislim da je to sve! Ako sam štogod zaboravila, pitajte!
    Sonja
    Sonja
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12943
    Lokacija : Šibenik
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Sonja uto srp 08, 2008 9:18 pm

    svaka čast za trud draga.
    duplo svaka čast, s obzirom u kojem stanju tipkaš Wink Smile
    odličan i koristan tekst
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Twin uto srp 08, 2008 9:48 pm

    samo sam copy/paste svoj stari tekst + malo editiranja. nadam se da će zbilja koristiti, zato sam i postavila temu!
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Aleksandra sri srp 09, 2008 1:57 am

    koliko god mi pazili na ravnomjernu i zdravu prehranu nema šanse da u organizam unesemo sve potrebne vitamine i minerale potrebne za pravilan rast i razvoj beba, i zato sam ja defintivno ZA uzimanje dodatnih pripravaka, mada neki doktori kažu netreba vam ništa. Ja sam pila folnu kiselinu 3 mj prije začeća pa do 6mj trudnoće, prenatal cijelu trudnoću i zadnja 3 mj omega-3.
    Twin -odlično objašnjeno.!
    anchica
    anchica
    akter
    akter


    Broj postova : 308
    Lokacija : šibenik
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by anchica sri srp 09, 2008 12:54 pm

    ja se slažem s aleks.....

    ja sam pokušavala jesti dovoljno voća i povrća......i pila sam prenatal...
    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Jorgovan pon srp 28, 2008 1:20 am

    Super text! Wink
    Ja sam pila folnu kiselinu čim sam doznala da sam trudna, a od 12 tjedana na dalje Prenatal, i nastavila i za vrijeme dojenja. Sveki me hranila s puno voća i povrća, a Donat sam imala stalno pored kreveta, da nije bio Donat netko bi bio pomislio da sam alkić. :P
    Marija
    Marija
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 2061
    Lokacija : Donji Miholjac
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Marija uto srp 29, 2008 12:28 am

    I ja sam koristila prenatal vitaminčiće tokom cijele trudnoće, a, na sreću, veliki dio trudnoće je bio u proljeće i ljeto, kada su moj vrt, i vrtovi moje mame i svekrve, bili prepuni domaćeg, nešpricanog povrća i voća. Sjećam se da sam cijeli lipanj živjela na trešnjama, a cijeli srpanj na lubenicama. I taman su izmislili ono mlijeko za trudnice s dodatnim kalcijem i folnom kiselinom, pa sam i njega pila u neograničenim količinama.
    blaza27
    blaza27
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3009
    Lokacija : jug
    Proud to be : Dupla duplica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by blaza27 čet pro 04, 2008 12:45 am

    tek sam sad vidila ovu temu.bravo twin.ja pijem prenatal od pocetka trudnocei to centravit koji ima i tablete omege.i sad sam pocela i sa mg 300 od dietpharma.
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Twin čet pro 04, 2008 1:35 pm

    Evo Blažo, Marija-k i ostale naše trudnice - ovdje možete pitati što god vas zanima o ovoj temi, a ja ću se truditi da vam što brže odgovorim! Samo naprijed s magnezijem, Blažo!
    blaza27
    blaza27
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3009
    Lokacija : jug
    Proud to be : Dupla duplica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by blaza27 čet pro 04, 2008 1:38 pm

    hvala ti twin.
    RozaGroza
    RozaGroza
    novak
    novak


    Broj postova : 64

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by RozaGroza čet pro 04, 2008 1:40 pm

    Twin hvala na textu Love

    Ja sam 3 mjeseca prije nego smo prestali koristiti zaštitu počela sa Folic Acid. Kad sam zatrudnila nastavila sam sa Folic i dodala Prenatala u 12om tjednu.
    Sad svakodnevno uzimam 1 Prenatal, 1/2 (pola) Folic Acid, 2 tablete Željeza Heferol, i 1 do 2 šumeće magnezija od Dietpharma.

    Plus se jako zdravo hranim (svaki dan kuhano ili pareno povrče, integralni kruh, mljeko i jogurt, salate, maslinovo ulje, jabuke i mandarine, itd).
    lananac
    lananac
    novak
    novak


    Broj postova : 25
    Lokacija : Dugo Selo
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by lananac čet pro 04, 2008 3:22 pm

    Svaka čast Twin! Ja sam skoro godinu dana prije trudnoće redovito pila folnu kiselinu po preporuci ginekologa radi lakšeg prirodnog začeća, al na kraju je ipak ispalo da smo išli na IVF i nakon toga sam nastavila do 12.tjedna. Od 12. tjedna pijem Prenatal, a u 26. uz Prenatal sam počela uzimati kalcij, magnezij i cink 3u1 radi stravičnih grčeva u nogama, željezo i C vitamin. Sad kad gledam kaj sam sve nabrojila izgleda zastrašujuće, al čvrsto sam uvjerena da će biti od velike koristi i meni i dečkima.
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by I&S pet lip 26, 2009 2:30 pm

    ja sam sad usla u 4 mj trudnoce......meni je doktor propisao samo zeljezo i c vitamin.
    neke od mojih cura kas su rodile su mi rekle da si kupim u ljekarni prenatal i folnu......pitala sam doktora a on mi je rekao da nema potrebe za tim (jedan je među najboljima)....
    i sad neznam sto da radim...da ipak uzmem bar prenatal kak mi svi govore ili da slusam njega i osim željeza i c vitamina ne uzimam nista drugo.....joj
    mimi mirna
    mimi mirna
    akter
    akter


    Broj postova : 178
    Lokacija : osijek
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by mimi mirna pet lip 26, 2009 2:40 pm

    mislim da ti prenatal ne može škoditi, dapače, a folnu sam počela piti čim smo planirali trudnoću.
    ja uz prenatala pijem (sve na preporuku liječnika- jedan od najboljih kod nas klanj ):
    kalcij, magnezij (+donat mg svako jutro zbog regulacije stolice), omega 3, željezo + c vitamin i naravno pazim da jedem puno povrća, voća, mesa, mlijeka .....sladoleda...
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by I&S pet lip 26, 2009 2:51 pm

    hehe...mi nismo planirali trudnocu.......pa mi je bio sok kad sam saznala da sam trudna a jos veci kad mi je ginic rekao da ih je dvoje good one)))))
    donat mg sam si uzela jer me pa skoro od prvog dana prati žgaravica.......ali nema sanse da ga pijem.....uopce mi nije sjeo.....i inace nevolim nista osim obicne vode.....i ponekad kojeg negaziranog soka.......
    a probat cu sa prenatalom....valjda nemože skoditi :
    igordana
    igordana
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1078
    Lokacija : Zagreb

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by igordana sub srp 18, 2009 9:28 pm

    Pitanje: Da li po ovim visokim temperaturama trebam prenatal tablete držati u frižideru?
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Twin sub srp 18, 2009 10:35 pm

    I&S tek sad vidim - ne nikako ne može škoditi jer to nisu visoke doze, to je sve nadopuna prehrani, ne škodi kao ni npr kad malo povećaš unos voća i povrća. Ne možesš se predozirati ako uzimaš preporučene doze.
    Igordana, ne držati u hladnjaku, dovoljno je na sobnoj temp na mjestu zaštićenom od vlage i direktne sunčeve svjetlosti.
    igordana
    igordana
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1078
    Lokacija : Zagreb

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by igordana ned srp 19, 2009 9:43 pm

    Hvala For you
    let tri
    let tri
    domaći
    domaći


    Broj postova : 818
    Lokacija : Matulji
    Proud to be : mama trojkica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by let tri ned srp 19, 2009 10:03 pm

    Ja sam 4 mjeseca prije trudnoće počela sa folnom kiselinom+puno matovilice (koja je takodjer bogata folnom kiselinom) i ostalog voća i povrća. Prije trudnoće sam kavu smanjila na najmanju moguću mjeru, a kad sam saznala da sam trudna potpuno sam je izbacila, kao i gazirano, razne sokove i sl. Pila sam Janu. Pazila sam da ne jedem salame i pršut i sl. Nakon 3 mjeseca počela sam sa Prenatalom, a kasnije sam dobila i željezo i kalij u bolnici. Možda sam malo i pretjerivala sa tom ishranom, ali htjela sam im pružiti najbolji mogući početak!
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Twin ned srp 19, 2009 11:33 pm

    let tri ti to po školski - bravo! ja baš nisam tako pazila na ishranu jer od mučnina nisam mogla niti jesti, a kad su mučnine prestale počele su žgaravice. zato su ti nadomjesci super kad već ne unosim kroz hranu te nutrijente, barem ih ovako nadoknadim.
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Vanja ned srp 19, 2009 11:39 pm

    tako sam i ja pazila na prehranu i samo piletinu i povrće i poslije svakog obroka rigolino i onda mi poslala sveki malo čvaraka tek tak i ja probam i to ostane u meni i onda sam ja prva 4 mjeseca na čvarcima i špeku preživljavala , jako zdravo Laughing i to uz prenetal.
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by I&S pon srp 20, 2009 11:59 am

    ja sam si ipak kupila prenatal i to centravit- ov. tako da sam pijem po preporuci ginića željezo HEFEROL 115mg, VITAMIN C i na svoju ruku PRENATAL.......
    a jedem svašta (sira, vrhnja, luka, jaja na sve moguće načine, špeka, salame, sve povrće osim špinata i blitve - fuj, pečeno, kuhano....ma kako god poželim hehe)......malo sam uvela više voća i povrća ali i sezona je toga zapravo ali ničeg se posebno nisam odrekla.....kavu ionako nisam baš nešto pila i sad je popijem u kafiću (i to možda).....
    jedino mi je želj za čokoladom pala......uopće nemam potrebu......
    let tri
    let tri
    domaći
    domaći


    Broj postova : 818
    Lokacija : Matulji
    Proud to be : mama trojkica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by let tri pon srp 20, 2009 12:12 pm

    Nisam imala niti jedan dan mučninu, a žgaravicu tek pred kraj, i to par dana pred porod! Što se tiče mučnina, kao da nisam bila trudna. Zato sam jedva čekala trbuh da se uvjerim na oči da je to to! roll
    let tri
    let tri
    domaći
    domaći


    Broj postova : 818
    Lokacija : Matulji
    Proud to be : mama trojkica

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by let tri pon srp 20, 2009 12:13 pm

    A trbuh mi je iskočio vrlo brzo, već sa 3 mjeseca!
    I&S
    I&S
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3489
    Lokacija : Zagreb, Prečko
    Proud to be : mama blizanaca

    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by I&S pon srp 20, 2009 12:20 pm

    joj trojčeki i tek sa tri mjeseca ti se vidil trbuh?????
    ja već sa dva nisam stala u svoje traperice.....i već se malo nazirao trbuh

    Sponsored content


    Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće Empty Re: Vitamini i minerali prije, za vrijeme i nakon trudnoće

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon svi 20, 2024 5:32 pm.