B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Similar topics

    Login

    Zaboravih zaporku

    Latest topics

    » Evo mene nakon dugo vremena
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

    » "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

    » pozdrav mamicama i trudnicama!
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

    » Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

    » Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

    » pucanje noktiju na nogama
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

    » jednojajcani ili dvojajcani?!
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

    » Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

    » Robica za bebe
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

    » Lijep pozdrav svima
    Matične stanice krvi iz pupkovine Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

    Rezerviraj sada !



    +3
    irenak
    Maja
    Vanja
    7 posters

      Matične stanice krvi iz pupkovine

      Vanja
      Vanja
      starosjedioc
      starosjedioc


      Broj postova : 3745
      Proud to be : mama blizanaca

      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by Vanja pet stu 07, 2008 11:37 am

      Već duže razmišljam napisat tekst o ovome ,ali nikako.
      O tome sam razmišljala za vrijeme trudnoće i dog. se sa suprugom.Pošto tad to još nije bilo moguće kod nas .Mogućnost je bila naručit iz SLO ili A sve što treba i dog. sa svojim doktorom da se prilikom poroda to napravi. I nakon dog. sa mm trebala sam se dog sa docom ,ali moje bebe su htjele prije van nego sam se uspjela išta dog. Rolling Eyes
      A sad malo o tome za buduće trudnice :
      Vanja
      Vanja
      starosjedioc
      starosjedioc


      Broj postova : 3745
      Proud to be : mama blizanaca

      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Re: Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by Vanja pet stu 07, 2008 11:43 am

      Što su matične stanice i za što se mogu upotrijebiti?
      Matične stanice stvaraju ljudsko tijelo. One imaju sposobnost stvaranja različitih tkiva, organa i sistema ljudskog tijela. Matične stanice, koje se nalaze u krvi iz pupkovine, imaju sposobnost stvaranja stanica koštane srži i imunološkog sustava. Iz tih stanica nastaju eritrociti stanice koje prenosi kisik, leukociti stanice koje služe za obranu organizma i trombociti stanice koje sprečavaju nastanak krvarenja. U ljudskom organizmu postoje tri izvora tih stanica. To su koštana srž, periferna krv i krv iz pupkovine.

      Sposobnost tih stanica da se razviju u druge stanice i organe otkrivena je tek nedavno, što je otvorilo nove mogućnosti u liječenju mnogih bolesti, kao što su infarkt miokarda, oštećenja spinalne moždine, možadani infarkt ili Alzheimerova bolest.

      U današnje vrijeme, matične stanice se primjenjuju u svrhu liječenja hematoloških bolesti, kao što su leukemija i oboljenje limfoma. Nakon primjene kemoterapije i prethodne pripreme, matične stanice se putem periferne krvi infundiraju bolesniku te se na taj način bolesna koštana srž zamijeni zdravom.

      Koji je princip liječenja matičnim stanicama?
      Današnji princip liječenja sastoji se od toga da se visokim dozama citostatika i zračenjem uništi bolesna koštanu srž, međutim, tim se postupkom istovremeno uništavaju i matične stanice bolesnika. Bez drugih matičnih stanica, bilo da su to vlastite matične stanice bolesnika pohranjene u tekući dušik ili matične stanice davatelja, odnosno umbilikalne krvi, život bolesnika ne bi bio moguć. Bez pomoćih tih stanica bolesnici ne mogu preživjeti više od dva do tri mjeseca. Na današnjem stupnju razvoja medicine, istraživanja su pokazala, da se osim razvoja tih stanica prema stanicama koštane srži mogu razviti stanice prema stanicama mišića, živčanog tkiva ili krvnih žila. Danas su najintenzivnija istraživanja upravo u tom pravcu te je moguće očekivati veliki napredak na tom području.

      Koje se bolesti liječe transplantacijom
      matičnih stanica krvi iz pupkovine?
      Svakim danom sve je više bolesti koje se liječe transplantacijom matičnih stanica krvi iz pupkovine:

      Maligne bolesti

      Akutna limfocitna leukemija
      Akutna mijelocitna leukemija
      Kronična mijeloična leukemija*
      Mijelodisplastični sindrom
      Neuroblastom
      Nemaligne bolesti:

      Adrenoleukodistrofija
      Amegakariocitna trombocitopenija
      Blackfan-Diamond sindrom
      Dyskeratosis congenita
      Fanconi anemia
      Gunther-ova bolest
      Hunter-ov sindrom
      Hurler-ov sindrom
      Teška aplastična anemija
      Kostman-ov sindrom
      Lesch-Nyhan-ov sindrom
      Osteopetroza
      Teška kombinirana imunodeficijencija (SCID)
      Talasemija
      X-vezan limfoproliferativni sindrom
      *Ukoliko se ne postigne učinak Glivec-om

      Zašto je tolika pažnja usmjerena
      prema matičnim stanicama pupkovine?
      Jednostavnija podudarnost
      U slučaju transplantacije matičnih stanica koštane srži ili periferne krvi potrebna je stopostotna podudarnost primatelja i davatelja kako bi se izbjegle po život opasne komplikacije, kao što je reakcija transplantata protiv primatelja. Stanice pupkovine su manje zrele te imaju manji imunogeni potencijal. Stoga u transplantaciji krvi iz pupkovine nije potrebna stopostotna podudarnost da bi se ostvario uspjeh jednak ili u nekim slučajevima bolji nego klasična transplantacija matičnih stanica.

      Dostupnost
      Za razliku od drugih tipova transplantacije, krv iz pupkovine odmah je na raspolaganju i može se upotrijebiti za transplantaciju. U mnogim bolestima koje se danas liječe transplantacijom matičnih stanica vrijeme je važan činitelj u uspjehu liječenja. Ukoliko se s liječenjem počne ranije, uspjeh transplantacije je bolji. Iz tih razloga, krv iz pupkovine ima prednost nad drugim izvorima matičnih stanica.

      Manja učestalost komplikacija
      Kako matične stanice krvi iz pupkovine imaju manju imunogenost, tj. još su uvijek nezrele, reakcija transplantata protiv primatelja je manje učestala i manje izražena. Prema nekim istraživanjima, učestalost te reakcije u bolesnika liječenih krvlju iz pupkovine je oko šest posto, dok učestalost u bolesnika liječenih koštanom srži ili perifernom krvi iznosi od 15-25 posto.

      Koliko je prošireno prikupljanje
      krvi iz pupkovine u Hrvatskoj?
      Banka krvi iz pupkovine osnovana je 28.ožujka 2007., a 5. srpnja pohranjena je prva krv iz pupkovine u Dobrovoljnu banku. Za sada su za prikupljanje krvi iz pupkovine osposobljena velika rodilišta u Zagrebu i to primarno Klinika za ženske boelsti i porode u Petrovoj i Rodilište u Klinici za ginekologiju KB Merkur. Naporima i zalaganjem Zaklade "Ana Rukavina", pretpostavlja se da će do sredine slijedeće godine sva rodilišta u Hrvatskoj imati tu mogućnost.

      Da li prikupljanje krvi iz pupkovine
      predstavlja rizika za dijete i/ili majku?
      NE. Krv se prikuplja kada se dijete rodi i podveže pupčana vrpca. Prikupljanje je bezbolno, jednostavno i sigurno za majku. Samo prikupljanje ne remeti tzv. porođajna dob i nema utjecaja na normalan tijek porođaja. U većini slučajeva vrijeme prikupljanja krvi iz pupkovine iznosi oko 5 minuta, jer nakon toga dolazi do početka normalnih procesa zgrušavanja u pupčanoj vrpci i placenti.

      Da li je potrebno nabaviti posebni
      materijal za prikupljanje krvi iz pupkovine?
      NE. Materijal za Dobrovoljnu banku krvi iz pupkovine donira Zaklada "Ana Rukavina" i obitelj nema nikakvih troškova, dok u slučaju kada se krv iz pupkovine prikuplja za vlastite potrebe materijal za prikupljanje osigurava ustanova u kojoj se vrši prikupljanje. U tom slučaju materijal je uračunat u cijenu prikupljanja i pohrane.

      Koje su mogućnosti pohrane krvi iz pupkovine u Hrvatskoj?
      U svijetu, pa tako i u Hrvatskoj postoje dvije vrste banaka, dobrovoljna i privatna, odnosno Banka umbilikalne krvi za vlastite potrebe. U nekim zemljama su to odvojene institucije, dok u drugima pod istim krovom djeluju i dobrovoljna i privatna banka. Pravilnikom o radu banaka umbilikalne krvi, koji je donijelo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, regulirano je da su ove dvije banke pod istim krovom, s time da privatni dio banke ne smije biti veći od 30 posto ukupnog kapaciteta banke. Za sada je s radom započela Dobrovoljna banka, a predviđamo da će do kraja godine s radom početi i Banka krvi iz pupkovine za vlastite potrebe, koje će se nalaziti u Zavodu za kliničku transfuziologiju Kliničkog Zavoda za laboratorijsku dijagnostiku KBC Zagreb, Kišpatićeva 12. Za sve informacije nazovite…………

      Zašto se pohranjuje krv iz pupkovine?
      Do danas su deseci tisuća obitelji u svijetu pohranile krv iz pupkovine, bilo za vlastite potrebe, bilo za dobrovoljnu banku. Krv iz pupkovine koja je pohranjena u dobrovoljnim bankama dio je velikog Registra krvi iz pupkovine ( engl. Cord Blood Registry). U tom Registru prikupljeni su podaci o svoj pohranjenoj umbilikalnoj krvi, kako bi se što lakše pronašla pogodna krv iz pupkovine za transplantaciju. Obiteljska banka, odnosno banka krvi iz pupkovine za vlastite potrebe, ne ulazi u ovaj Registar, jer nije namijenjena za liječenje drugih bolesnika osim samog vlasnika te krvi, tj. obitelji čija je krv pohranjena.

      Osim toga, krv iz pupkovine se može pohraniti samo jednom u životu u vrijeme rođenja.

      Na koje vrijeme se čuva krv iz pupkovine?
      U dobrovoljnim bankama krv iz pupkovine čuva se neograničeno dugo, odnosno do trenutka kada nekome zatreba. U slučaju da krv iz pupkovine treba osobi koja je tu krv darovala, a ona nije iskorištena u druge svrhe, krv iz pupkovine izdaje se bez plaćanja ikakvih troškova. U slučaju kada se krv iz pupkovine transplantira osobi koja nije darovala tu krv, naplaćuju se troškovi prikupljanja, obrade, čuvanja i transporta. Sadašnja cijena takve transplantacije je oko 15-20 000 EUR-a i plaća ju osiguravajuće društvo. Prema do sada dostupnim podacima, cijena prikupljanja, obrade, pohrane i čuvanja u obiteljskim bankama iznosi oko 1500 do 2000 EUR-a. Ugovor za čuvanje potpisuje se na 18 godina, tj. do vremena kada dijete čija je krv iz pupkovine prikupljena postane punoljetno. Tada ta osoba može nastaviti čuvati krv iz pupkovine ili je se odreći za dobrovoljnu banku. Razlika u cijeni između dobrovoljne i obiteljske je u troškovima prikupljanja, obrade, pohrane i čuvanja za vrlo velik broj uzoraka, koji se možda nikada neće upotrijebiti. Šansa da se jedna krv iz pupkovine iskoristi za transplantaciju je oko 1:30 000 do 100 000, ovisno o kojoj se etničkoj skupini radi. Kako se ne zna koja će se krv iskoristiti, sva prikupljena krv treba se na jednak način obraditi, testirati i čuvati.

      Ako se odlučim za pohranu u obiteljsku banku
      mogu li koristiti krv i za druge članove obitelji?
      Pohranjena umbilikalna krv vlasništvo je obitelji i može se koristiti za liječenje bilo kojeg člana obitelji. Ukoliko obitelj ima više djece preporuka je da se pohrani krv svakog djeteta ponaosob. Razlog tome je taj što je umbilikalna krv manje imunogena te je bolji izvor matičnih stanica.

      Da li se svaka umbilikalna krv može pohraniti u banku?
      Na žalost NE. Kako se radi o transplantatu, potrebno je udovoljiti strogim kriterijima broja pohranjenih stanica, sterilnosti te odsutnosti zaraznih bolesti. Prema iskustvima drugih banaka, tek svaka treća donirana umbilikalna krv može se pohraniti, jer zadovoljava sve kriterije. U slučaju obiteljske banke, jedini uvjet je dovoljan broj stanica, dok drugi kriteriji osim sterilnosti nisu presudni. U ovom slučaju se ne radi HLA tipizacija niti virusološka obrada. U onim slučajevima kada je prikupljen malen volumen ili je broj stanica, obitelj odlučuje da li će unatoč toj činjenici ipak pohraniti krv iz pupkovine

      Da li carski rez utječe na proces
      prikupljanja krvi iz pupkovine?
      Carski rez ne utječe na proces prikupljanja i on se radi na isti način kao i kada se prikuplja nakon normalnog poroda.

      Kako se umbilikalna krv dostavlja do banke?
      Krv iz pupkovine može biti do 36 sati na sobnoj temperaturi bez potrebe za pohranom u hladnjaku. No, u svakom slučaju bolje je krv što prije dopremiti u Banku. Za sada, dok se krv prikuplja samo iz rodilišta u Zagrebu, krv iz pupkovine će se dopremati u Banku jedan puta dnevno, a potrebi i češće. Za rodilišta izvan Zagreba predviđamo da će dopremati krv putem kurirske službe.

      Koliko se smrznute stanice mogu čuvati?
      Za sada nema podataka o vremenskom periodu u kojem se mogu sačuvati stanice krvi iz pupkovine. Krv se čuva u tekućem dušiku na minus196 stupnjeva Celzijusa. Iz drugih podataka i istraživanja za pretpostaviti je da se stanice, uz kontrolirane uvjete, mogu neograničeno čuvati.

      autor teksta: Doc. Dr. Mirando Mrsić
      www.zaklada-ana-rukavina.hr
      Maja
      Maja
      starosjedioc
      starosjedioc


      Broj postova : 7472
      Lokacija : Rijeka
      Proud to be : mama blizanaca

      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Re: Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by Maja pet stu 07, 2008 1:07 pm

      zao mi je sto to ne ide po defultu da se odmah uzimaju stanice i daruju se prvom kome trebaju... ja nebi imala nista protiv kad vec nismo iskoristili za svoje decke da je bar nekom pomoglo
      irenak
      irenak
      domaći
      domaći


      Broj postova : 1195
      Lokacija : Zagreb
      Proud to be : mama blizanaca

      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Re: Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by irenak pet stu 07, 2008 7:17 pm

      Super topic Vanja,
      dobila sam odgovor koji nisam znala, a to je da li carski utječe na to!! I baš mi je drago da ne utjeće, jer sada možemo u svakom slučaju darivati matične stanice, i to u duplo!!!!!!!!!!!!
      Napolitanka
      Napolitanka
      novak
      novak


      Broj postova : 60
      Proud to be : mama blizanaca

      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Re: Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by Napolitanka uto sij 06, 2009 1:17 am

      Ja sam se malo raspitivala o tome i odmah su mi rekli ako cekam blizance da tesko cu uspijeti spremit maticne stanice. Ja sma rodila prirodno i nitko nije zelio cekati da pupkoina odpulsira i krv izaddje, negu su se svi zurili izaditi drugo dijete jer prevelik je rizik cekati. Receno mi je da kod carskog je veca vjeroatnost uzimanja stanica. Takvu sam info dobila s Rebra ali preko telefona i ne znam tocno koga sma dobila s druge strane. Mozda da sam inzistirala da mi uzmu stanice od djece bi i uspjelo...ali nisam htjela ugroziti zivot one druge s takvim zahtjevom.
      tani
      tani
      novak
      novak


      Broj postova : 85

      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Re: Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by tani pet sij 09, 2009 8:19 pm

      ja sam bas danas zvala zakladu " ana rukavina" jer smo htjeli od nasih blizanaca darivati maticne stanice.
      medjutim gospodja koja mi se javila u toj zaklad mi je rekla da oni ne uzimaju maticne stanice kad je rijec o blizancima jer smatraju vec u startu da ce biti manji volumen krvi. Neutral
      Romi
      Romi
      starosjedioc
      starosjedioc


      Broj postova : 2000
      Proud to be : mama blizanaca

      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Re: Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by Romi sri srp 08, 2009 3:45 pm

      Da li je neka mama duplića darovala ili pohranila matične stanice krvi iz pupkovine?
      Zna li netko?
      lara_31
      lara_31
      akter
      akter


      Broj postova : 196
      Lokacija : Nizozemska
      Proud to be : mama blizanaca

      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Re: Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by lara_31 sri srp 08, 2009 11:48 pm

      Mi smo bili pripremili setove. Ovdje je to dosta povoljno. Oko 300 eura pohranjivanje za obadvije bebe i 100 eura godisnje za cuvanje. Tim u bolnici je trebao suradjivati ali okolnosti su bile takve da smo prioritet imali ja i bebice. Jos uvijek imam kuci ta dva seta neiskoristena. Misljenja su podijeljenja jer uglavnom stanice cuvaju privatne banke, Inje isto ako ih drzava kontrolira. postavlja se pitanje kolika je mjera sigurosti, tipamanipuliranje stanicama, pa onda sta ako nestane struje u tim spremistima. Tj koliko su zaista povjerljive i sigurne te banke. Mi smo se ipak bili odlcili, ono, za ne daj Boze - izdataka na sve strane pa nece mi biti zao dati i za dijete!

      Sponsored content


      Matične stanice krvi iz pupkovine Empty Re: Matične stanice krvi iz pupkovine

      Postaj by Sponsored content

        Similar topics

        -

        Sada je: pet svi 17, 2024 9:33 am.