B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Similar topics

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
Temperatura Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
Temperatura Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
Temperatura Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
Temperatura Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
Temperatura Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
Temperatura Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
Temperatura Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
Temperatura Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
Temperatura Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
Temperatura Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+12
matilda
misek
Sonja
Pika
igordana
niksi
bobo
Maja
Aleksandra
jojka
Marija
Vanja
16 posters

    Temperatura

    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Temperatura

    Postaj by Vanja uto lis 07, 2008 11:11 am

    Temperatura do 38°C je tzv. subfebrilna temperatura ne skida se osim tuširanjem jer je to temperatura protiv koje organizam može sam se borit mi mu samo malo pomognemo oblozima i tuširanjem.
    Iznad 38°C se temperatura skida paracetamolskim pripravcima u sirupu i čepićima(Panadol,Eferalgan,Lupocet...)U pravilu ide čepić svakih najmanje 6 sati,najviše 8 sati.NE češće i ne rijeđe ako je temperatura konstantna(znači traje cijeli dan)
    Iznad 39,5°C smatra se visokofebrilnom temperaturom i onda je opravdano skidati antireumaticima(Voltaren,Brufen,Dalsy).Oni isto idu 6-8 sati, a inače se ne daju jer imaju jače djelovanje i može doći do pothlađivanja djeteta(pothlađivanje je stanje kada u guzi dijete ima temp 36°C i manje)
    Inače,paracetamolski pripravci(Panadol,Eferalgan,Lupocet...) često niti ne spuste djetetu temperaturu do kraja (znači ispod 37) i često ne spuste na manje od 3-4 sata. Bez obzira na ispravnu dozu.PA ih onda opet tuširate.
    Tuširanje i oblozi su uvijek ispravne i prvo poželjne metode skidanja temperature.Znači i kad je 37,5 i kad je 40.
    Oblozi za djecu su uvijek od odstajale vode a NIKAD od alkohola jer je površina dječije kože mala i možete ih dovest u stanje alkoholiziranosti.
    A što se tiče kombinacije lijekova i to se može ali u određenim situacijama je potrebno, a u većini nije i dovoljno je koristiti jedan lijek. To raditi samo po savjetu pedijatra.

    Temperatura iznad 39°C je potencijalno opasno stanje jer dijete može razviti FEBRILNE KONVULZIJE koje mogu imati ozbiljne poslijedice na moždanu funkciju vašeg djeteta i zato se tako bojimo visoke temperature.Febrilne konvulzije izgledaju slično epileptičnom napadaju.
    ZATO BEZ OBZIRA ŠTO STE DJETETU DALI ČEPIĆ KOD TAKO VISOKE TEMPERATURE NAKON ŠTO DATE DJETETU ČEPIĆ OBAVEZNO GA TUŠIRATE DA MU BAREM MALO SKINETE TEMPERATURU DOK ČEPIĆ NE POČNE DJELOVATI JER ČEPIĆU I SIRUPU TREBA POLA SATA DA PRODJELUJE, A ZA TO VRIJEME VI MOŽETE SPRIJEČITI DALJNJI RAST TEMPERATURE I SPUSTITI JU TUŠIRANJEM ZA BAR 1 STUPANJ I TIME BITNO POMOĆI DJETETU. što se tiče voltarenskih čepića imaš one od 12,5mg i daju se 3mg/kg(ali provjerite,piše na pakiranju) je dnevna doza,Tara ima 11kg to je znači 33mg Tara dakle može dobiti 2,5 čepića u roku 24 sata.Poanta je da se Voltarenski čepić daje samo kod visoke temperature ,dakle 39 i više.Ne bi se trebalo dijete pothladit ako se poštuje doza koju smije dobiti ali ne daju se bezveze i samo dakle kod jako visokih temperatura(jer Voltarenski čepići postoje i u većim dozama,dakle paziti da se kupi ova 12,5mg).
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja uto lis 07, 2008 11:23 am

    Vrijednosti normalne i povišene temperature

    Normalna tjelesna temperatura pod pazuhom 36oC - 37oC rektalno (u guzi) 36,5oC - 37,5oC

    Povišena tjelesna temperatura pod pazuhom 37oC - 38,5oC rektalno (u guzi) 37,5oC - 39oC
    Visoka tjelesna temperatura (vrućica) pod pazuhom viša od 38,5oC rektalno (u guzi) viša od 39oC
    Snižena tjelesna temperatura (pothlađenost) pod pazuhom niža od 36oC rektalno (u guzi) niža od 36,5oC
    Marija
    Marija
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 2061
    Lokacija : Donji Miholjac
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Marija uto lis 07, 2008 11:35 am

    Bravo Vanja!
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja uto lis 07, 2008 11:52 am

    Hvala ,potaknule me ove naše temp. a sad dolazi nažalost doba temp. i začepeljnih nosića.
    jojka
    jojka
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4687
    Lokacija : srbija
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by jojka uto lis 07, 2008 12:22 pm

    Mi smo prosle zime vodili T u bolnicu,jer dispanzer nije radio,imale je 39.5 i doktor nas je vratio i nije dao novalgetol (a nismo mogli spustiti temp.jer nije reagovala na sirupe) jer to nije visoka temperatura :shock: ,visoka temperatura kod nas je kad predje 40.0 stepeni.Cak tad nije ni na frikcije reagovala,jedino nam je kupanje u vodi pomoglo(da je voda u kadici za malo hladnija od temp.tela npr ako dete ima 39.5 moze voda biti najniza 39.0 da nebi dete dozivelo sok).
    Takodje nasi pedijatri savetuju kod jakih upala i ceste i visoke temp.da se na 4 sata kombinuju paracetamol(febricet,paracetamol,eferalgan) sa brufenom.
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja uto lis 07, 2008 12:34 pm

    Kod nas je ovako kako sam napisala i to sam baš pričala sa ped jučer zato sam ti inapisala ,a kombinacija ljekova samo u dog. sa ped. Voltaren čepić od 12,5 mg super skida kod nas ali samo iznad 39.
    jojka
    jojka
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4687
    Lokacija : srbija
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by jojka uto lis 07, 2008 2:00 pm

    Cepice nisam nikad koristila ,jesam ih kupila ali mi je nesto strasno da ih stavim.Nikad svojoj deci nisam ni temp.merila rektalno.Sve mislim povredicu ih i eto ti problem.
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Aleksandra uto lis 07, 2008 2:48 pm

    Sve napisano stoji ALI nama lupoceti i paracetamoli ne djeluju -tj djeluju ali spuste za max pola stupnja do 0,7 pa ako je temp 39 to mi ne znači ništa. Mi smo kao bebe kristili voltaren čepiće a jedamput kad su kurili 40 i nikako skinuti a čepić sam dala prije 2 sata zvala sam i hitnu i našeg ped i rekao mi je da u takvim slučajevima možemo kombinirati npr u 12 čepić u 4 ibuprofen pa opet u 8 čepić.. jer čepić nesmije na manje od 6 sati a ne drži ni 2 sata. tako smo i radili i djeluje.
    Ja snižavam temp od 38 dalje, ne čekam 38,5.
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja uto lis 07, 2008 5:12 pm

    Aleks ovo je nešto općenito tj. uzima se sa oprezom ,a onda još svako prema svom djetetu ,mislim da svako zna kako mu djete reagira nakon par puta što je bolestan. Moji su prije reagirali na Lupocet ,a sad mi ga IB spovraća čim ga osjeti i zato umjesto Lupoceta koda salbijih temp. idem tuširat , a kod većih 38,5 -39 Dalsy sirup , a iznad 39 voltaren čepić. Sa kombinacijom još nisam skidala , ali mi je ped rekla šta da radim ako slučajno bude potrebe.
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Maja uto lis 07, 2008 7:20 pm

    ja sam stavljala cepice na 38 i presla sam na ibuprofen jer im brze i dugotrajnije skida... voltaren sam jednom dala alanu kad mu nisam mogla skinuti 39,6 nikako...

    kombinacije nismo nikad radili i nadam se da nema potrebe...

    a sta sa lupocet cepicima? neki dan mi je tetka rekla da je slusala na nekoj emisiji o zdravlju da su iznimno opasni u djecjoj dobi i da im se nebi smjeli davati jer kao izazivaju astmu i respiratorne probleme u kasnijoj dobi... sad sam na cudu jer mi je to prevelika buba u uhu :o
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Aleksandra sri lis 08, 2008 11:31 am

    Dalsy ibuprofen je dobar ali igrom slučaja na skijanju smo probali talijanski Ibuprofen taj je fantastičan -skida u roku 15 min, ukus fantastičan dođe ti da popiješ bocu, ima jako praktičan način doziranja širokom špricom koja ima priključak na grlu bočice... sve u svemu ja samo duševljena s njim i sad ga imamo u zalihi doma. Voltaren čepiće srećom več dugo nismo trebali a sad ih nebi više i koristila ako baš nije nužno ipak su već veliki.

    Ja sam i u vrtiću ostavila medicinskoj sestri jednu bočicu ibuprofena da ima za njih zlu ne trebalo jer sam rekla da im nesmije dati lupocet nego to, naime ako npr oni imaju 38 i daju im lupocet a mene nazovu da dođem, meni treba 30-45 min s posla ovisno o gužvi a za to vrijeme temp raste jer oni ne reagiraju na lupocet a nesmijem im ništa dati sljedeća 4 sata.

    Nama tuširanje nije pomoglo baš ništa osim taj trenu u kadi, 5 min nakon temp je skočila još više a to mi djeliuje kao mučenje djeteta, znam da sam ja mrzila hladne obloge i tuširanja.
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja sri lis 08, 2008 11:54 am

    aleks kako se zove točno , ako budemo išli u italiju na ski da kupim.
    bobo
    bobo
    akter
    akter


    Broj postova : 384
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Ušni toplomjer

    Postaj by bobo uto stu 25, 2008 5:16 pm

    Potaknuta sam ovom temom jer su moje "zanke" prije 10 dana imale visoku temp.i bila je muka skidati ju i svakih 15 min do pola sata kontrolirati kakav je učinak lijeka i tuširanja. Imamo digitalni toplomjer koji kao mjeri temp. za minutu, međutim to se produži kao vječnost, samo gledaš kako brojke skaču ili polagano idu i nikako se ne zaustavljaju i sve to traje duže od minute. Zato bih htjela čuti vaše mišljenje o ušnom toplomjeru,ako ga je netko od vas isprobao, da li stvarno mjeri u trenu pritiskom na ušni kanal ili je i to samo reklama? U ljekarni mi nisu znali reći ništa.
    niksi
    niksi
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1989
    Lokacija : Erlangen ili Novi Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by niksi uto stu 25, 2008 5:27 pm

    Mi imamo ušni Braunov i jako sam zadovoljna. Poanta je u tome da ga moraš pravilno postaviti u uho i onda ti da točnu temperaturu. Jedino što moraš računati na to da nije isto jel se mjeri u uhu, ispod ruke ili u guzi. Ista vrijednost ne znači u svakom slučaju povišenu temperaturu. Međutim, u uputstvima bi trebalo pisati od koje vrijednosti je temperatura povišena( traži u ljekarni da ti pokažu uputstva).
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Aleksandra uto stu 25, 2008 5:28 pm

    Mi imamo ušni i ja sam zadovoljna. Puno ovisi hoćešš li točno i jednako svaki put smjeriti ali zato idu 3 mjerenja i uzmeš prosjek. Meni ustvari nije bitno jel im temp 37 sa 3,4 ili 5 bitno je da vidim da nije 38,5,6,7 ili viša -tj 0,1 ili 2 gore dole nije bitno toliko.
    Mjeriš u skundama i noću dok djete spava bez da ga budiš. Ja sam zadovoljna.
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja uto stu 25, 2008 5:49 pm

    Nama su u ova dva dana u bolnici mjerili na ušni i stvarno u minuti pokaže , to je jedini odg. koji ti mogu dati jer kolko je točan ,neznam.
    bobo
    bobo
    akter
    akter


    Broj postova : 384
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by bobo uto stu 25, 2008 6:11 pm

    Hvala na odgovorima. Onda ću i ja kupiti ušni toplomjer. Koji je najbolje kupiti, Brownov ili neke druge marke? U ljekarnama sam vidjela marku Brown, a u Technomaxu neku drugu marku ili je svejedno...
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja uto stu 25, 2008 6:41 pm

    Pa iskreno neznam ,ali ako se odlučiš za Braun mislim da je najeftiniji u Metrou , (a pošto si iz Ri Metro imaš ) , možda ti cure mogu reći koje imaju pa ćeš bolje znati.
    niksi
    niksi
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1989
    Lokacija : Erlangen ili Novi Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by niksi sri stu 26, 2008 12:44 pm

    bobo je napisao/la:Hvala na odgovorima. Onda ću i ja kupiti ušni toplomjer. Koji je najbolje kupiti, Brownov ili neke druge marke? U ljekarnama sam vidjela marku Brown, a u Technomaxu neku drugu marku ili je svejedno...
    Ja preporučujem Braunov jer ga imam i zadovoljna sam, ali to ne znači da su drugi loši. Mi smo ovaj kupili bez prethodnih konzultacija.
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Aleksandra sri stu 26, 2008 1:05 pm

    I mi imamo Braun i meni je super. Znam da je AEG u Konzumu upola jeftiniji a mislim da nebi trebao biti loš ali nisam probala.
    igordana
    igordana
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1078
    Lokacija : Zagreb

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by igordana pet ruj 11, 2009 7:39 pm

    Pitanje - izmjerila sam Hani pod pazuhom temp 37 stupnjeva digitalnim, a Lidiji 36,9 i onda provjerila na sebi i usporedila sa živinim toplomjerom...digitalni pokazuje za 0,5 manje. To bi značilo da imaju obje pod pazuhom oko 37,5. Temperatura 913210 . Mi se upravo spremali malo do turbo limača s njima i sad se ja pitam da li je to temp ili nije??? I da li da odustajem od izlaska. Da li kod plakanja skoći temp? Da li sam ih pretoplo obukla ako sad na sebi imaju bodi i lagane hlačice s bodijem? Hana mi je malo nervozna danas, ali ja to pripisujem grčevima. Nisam pametna...misliš da neke stvari znaš, a onda zablokiram... dal da ih skinem, obučem??? Jako se bojim da mi ne dobiju visoku temp...znam da će i to jednom doći, ali se jako toga grozim. BRRRR totalni sam paničar.....
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja pet ruj 11, 2009 8:13 pm

    Moji su isto zadnjihdana sa bodićim ajer je prohladno . Ja osobno nebih rekla da je temp. i išla bi van , sad baš u TL ili bilo što zatvoreno i nebi nego bi na zraku bila. Meni osobno ppočinje temp sa 37,8 i ako se povisuje ,nešto za skidanje tek iznad 38,5 . Povisuje se temp. prilikom plača , trčanja i sličnih aktivnosti i neznam kako si usojela tako njima malila ispod pazuha izmjerit ?!?!
    Tako malima samo u guzi mi je bilo najtočnije i najbrže. Temperatura 889846
    igordana
    igordana
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1078
    Lokacija : Zagreb

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by igordana pet ruj 11, 2009 8:51 pm

    znam da je najtočnije u guzi, Lidiji sam provjerila i u guzi joj dođe 37,4 znaći niš strašno. Hanu nisam htjela gnjaviti. Uspjela ispod pazuha, jer je bila mirna držala ju u ruci, ona se stisla a ja staavila toplomjer ispod rukice i stisla ga s njenom rukom. ako se plaće to nemrem napraviti jer se previše koprca, makar uspjela jednom jer ovaj digitalni za čas izmjeri.
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Vanja pet ruj 11, 2009 9:12 pm

    kod tako malih pa do jedno godinu dana takve temp oko 37/37,4 nisam ni pridavala pažnju , samo bi rekla ma zubići Temperatura 33288 Temperatura 33288
    Pika
    Pika
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3591

    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Pika pet ruj 11, 2009 10:31 pm

    igordana, dakle, kao što piše u nekoliko priručnika: ako ti se dijete učini toplo (najbolje kad ga ljubiš u čelo), onda prvo pričekaj 5min da se smiri (jer od plača ili toplog mlijeka hoće to malo izgledati) onda opet probaj, pa tek onda mjeri - u guzi. ako se vrti oko 37 kao što Vanja kaže, ne mora biti ništa, jer ima djece kao i odraslih čija je bazalna temp nešto višlja ili nešto niža.
    sjećam se kako je moja mama pričala da je bratu novorođenčetu stalno mjerila temp i uvijek je bila 37,2 i otišla doktorici a ova joj je rekla "pa prestanite mjerit, vidite da nema drugih simptoma, normalno da se zajapuji kad plače"

    i onda ih nemoj previše utopliti, pamučna šira robica i pamučni prekrivač,.. tek ako bi išlo preko 38,7 onda poduzimaj mjere kupanje u mlakoj vodi, čepić u guzu, mjerenje svakih 45 min (da prebrzo ne bi zakurili), puno tekućine (ako jako odbijaju a kure, onda može malo po malo na žličicu ili špricneš sa špricom,) razodijevanje ono baš kad zakuri...


    Zadnja promjena: Pika; pet ruj 11, 2009 11:09 pm; ukupno mijenjano 1 put.

    Sponsored content


    Temperatura Empty Re: Temperatura

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: ned svi 19, 2024 2:53 am.