Nadam se da si se prema preporukama cura već predbilježila za pregled u vašem centru za praćenje razvoja.
(iako iz sadašnje perspektive tvrdim da je to U NAŠEM SLUČAJU bilo puno puno uzaludno potrošenog vremena nizašto).
Ipak treba otići - ne dati se zabrinuti zbog njihovih etiketa, već pobrinuti se da ti nitko ne kaže "pa gdje ste bili mama": - to će i tebi dati osjećaj da si napravila sve što je bilo u tvojoj moći.
Dakle: brinuti se ne moraš, dapače, dijete ne smije osjetiti da ti misliš da s njim nešto nije u redu ili da ga doživljavaš manje naprednim od očekivanog, ali pobrinuti se da dobije sve ono što dobroga može - trebaš.
ako će ti išta značiti, evo našeg iskustva: ni moja jedna uz asfiksiju i krvarenje 2. stupnja nije s dvije godine još BAŠ NIŠTA govorila osim mama tata i kk.
Jaslička logopedica je provela neko svoje detaljno testiranje i umirila me da se NIMALO ne trebam brinuti jer nije bitno da dijete s 25 mjeseci govori već je puno bolji pokazatelj urednog razvoja taj RAZUMIJE li dijete upute (tipa donesi mi.., odi po.., uzmi, digni...) zatim igra li se dijete simboličkih igara (stavlja recimo žlicu na uho kao da je telefon, igra se kao da usisava sobu, hrani medvjedića nekim štapićem kao da je žlica ...i sl.) i je li inače s djetetom sve ostalo u redu (hranjenje-da samo jede, napredak u motorici, uredno ponašanje-socijalizacija...)
Rekla mi je jednu temeljnu stvar, a to je da ako je neki od centara pretrpio ozlijedu, onda naravno treba nešto duže da se ona reparira tj. da drugi centri preuzmu njenu funkciju. Stoga nije potrebno dijete forsirati da nešto izgovori dok to još realno gledano njegov motorički sustav NE MOŽE. moći će kroz pola godine ili godinu. no big deal. Jezični razvoj je skokovit i individualan.
Djeca koja rano progovaraju i imaju zadivljujući repertoar kao dvogodišnjaci nisu osam godina kasnije ništa bolja od svojih vršnjaka koji su s dvije godine bili daleko ispodprosječni i imali tek 2-30 riječi.
Nedaj se smesti niti preplašiti kojekakvim početnim prognozama ili preuranjenim etiketama ili dijagnozama. ali prihvati eventualne ponuđene terapije jer one većinom čine dobro. Kažem većinom - jer ni jedna terapija nema smisla ako si ti (i svi ostali ukućani) zbog odlaska taj dan tamo totalno pod stresom, ljuta zbog kašnjenja i djeci se (recimo zbog nepovoljnog termina) remeti dnevni ritam i ritam spavanja.
Jedna privatna logopedica kojoj sam odvela malu godinu-dvije kasnije (jer još uvijek pola glasova nije izgovarala a nije bome nikad ni postavila nikakvo pitanje niti željela išta crtati) mi je iskreno rekla da bi ona mogla nas naručivati svaki tjedan na termin i izvući nam tisuće i tisuće kuna, al iskreno smatra da će moja mala sve te tadašnje nedostatke sama ispraviti vlastitim razvojem (jer je vidjela da se vrlo dobro zna igrati, testirala ju je igrom s figuricama) - i tako je zaista i bilo.
Inače, budući da si samohrana onda je logično da su djeca zaigrana među sobom (hvala bogu. jadna su djeca-jedinci kojima je jedini partner za igru odrasla osoba). ako analiziraš prethodne generacije s kojima se roditelji gotovo uopće nisu "bavili" vidiš da su svejedno na kraju ispali dobro, bolje od djece jedinaca koji su imali svu pažnju roditelja i baki.
Ponekad ipak pokušaj odvojeno jednog ili drugog odvesti na igranje nekom mirnijem jedincu, dati na čuvanje jedan:na jedan ili organizirti da ti jednog preuzme susjeda (ili studentica) a s drugim ciljano ostani sama i odi nešto obavljati - kako bi svaki imao i malo individualnog i artikuliranog odraslog "inputa".
kad su muški dečki doma zajedno, čini mi se čak neobično čudno i neprirodno da se ne tuku love skaču natežu rade nered i štetu. pa nisu voštane figure. ni životinjice se u vršnjačkoj grupici ne ponašaju drugačije.
i na kraju: svaka čast stručnjacima i uspjesima koje ostvaruju u pojedinim "beznadnim" slučajevima. NO Ne smije se zaboraviti da je najbitniji faktor razvoja ljubav i zdravo obiteljsko okruženje s prirodnim poticajima, a ne jurenje po kojekakvim pretragama i terapijama po ustanovama gdje mu se nude dobri poticaji ali ih dio djece doživljava kao prisilu. A za razvoj je potrebno da djeca sama nešto "otkrivaju i pritom se oduševljavaju". Za jezični razvoj je preduvijet motorički razvoj: dakle igre na otvorenom, penjanje preko prepreka, igre lopticama raznih veličina, crtanje i sve moguće različite aktivnosti ručicama, od pljackanja po vodi blatu i pijesku, diranja raznih vrsta površina/tekstura/materijala do kuglica, olovaka i kamenčića... (upotreba ruke aktivira 60% površine mozga!!! pogotovo ako je u kombinaciji s gledanjem slušanjem i procesiranjem onoga što je dijete čulo u pokret i odgovor). sve one starinske "bakine" igrice s dodirivanjem ručica i prstića nisu bile bezveze, ma znali su stari intuitivno što je djeci potrebno!
Kad malo bolje pogledaš, sve to što su "otkrila" istraživanja djeca prirodno imaju u prirodnom zdravom okruženju (toploj proširenoj obitelji u ruralnoj sredini). U zatvorenim sterilnim gradskim uvjetima u kojima su im roditelji postali nečiji robovi - nemaju. Na žalost.
citiram jednog njemačkog neurobiologa, velikog protivnika masovnog etiketiranja djece ADHD-om i masovnog propisivanja ritalina: "bolje jedno ljeto na seoskom posjedu nego čitav život na ritalinu"
pon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin
» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
ned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana
» pozdrav mamicama i trudnicama!
sri pro 02, 2015 10:41 am by Twin
» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
uto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana
» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
uto sij 13, 2015 9:27 pm by zana
» pucanje noktiju na nogama
pet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna
» jednojajcani ili dvojajcani?!
sub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin
» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
čet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin
» Robica za bebe
sri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989
» Lijep pozdrav svima
čet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha