B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Similar topics

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+2
Jorgovan
Twin
6 posters

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Twin ned oľu 04, 2012 7:52 pm

    Obzirom da je ova tema dosta aktualna, mislila sam da bi imalo smisla napisati nešto što nam može svima biti od koristi.
    Prvo disclaimer: nisam liječnik i za sva pitanja i nedoumice oko liječenja vašeg djeteta obratite se pedijatru ili drugom liječniku! Ovo pišem kao majka koja slučajno, tijekom rada u svojoj praksi ima dovoljno iskustva i saznanja te sam ih poželjela poddijeliti s vama, kao pomoć.

    Povišena temperatura je simptom, ne i sama bolest te je ponekad vrlo korisna. Zato se ne daje antipireza (lijekovi za snižavanje temperature) ukoliko sama temp nije više od 38,5°C.

    Temperaturu je najtočnije mjeriti pod pazuhom (aksilarno) živinim toplomjerom. Ako se mjeri rektalno ili oralno treba oduzeti 0,5°C od izmjerene vrijednosti.

    Lijek prvog izbora je PARACETAMOL (Paracetamol Jadran, Lupocet, Panadol baby, Fibralgin...), a potom
    IBUPROFEN (Ibuprofen, Dalsy, Neofen, Nurofen...).

    O Voltarenu, odn diklofenaku za snižavanje temperature neću pisati. Taj lijek dajte svome djetetu samo ako vas je liječnik IZRIČITO savjetovao da tako i učinite. NIKADA ne na svoju ruku!!!!!!

    Povišena temperatura ima svoj tijek, odn krivulju. Kad počinje rasti dijete obično (ne i uvijek, zato pišem obično) klone, malaksalo je i bezvoljno. Okrajine (ruke i noge) su još hladne. Ako tada izmjerite temp i date antipiretik, nemojte se začuditi što će vrlo vjerojatno nakon 20 min temp još skočiti - naime, lijek taman što će početi djelovati ili još nije, a temp je viša. Čim rukice i nogice postanu jednako vrući kao i glava i trup, znači da je temp dosegla svoj vrhunac i tada možete očekivati da će temp. početi padati. Tek tada smijete djetetu staviti obloge po cijelom tijelu (do tada samo na čelo!) ili ga istuširati mlakom vodom. Nikako nemojte tuširati djete u groznici koje ima hladne okrajine, moguć je kardio-šok!!! Vrlo je bitno da se dijete hidrira, a a ko povraća, to neka budu oralne rehidracijske soli u MALIM dozama!!!! Žličicu po žličicu svakih 5 min, ako treba!
    Prvo ćete dati paracetamol, bilo u čepići, bilo u sirupu. Sirup nećete davati ako vaše dijete povraća. Uz fiziološke mjere snižavanja temperature, pratite kako se vaše dijete ponaša. Neka djeca su na 40°C živahna, dok su ostala već pri 38,5° C klonula. To vam je najbolji pokazatelj. Zato temp od 40°C nije uvijek razlog da odjurite na hitnu. Gledajte opće stanje djeteta.
    Nakon što ste dali paracetamol smijete ponovno dati lijek tek nakon 4h. To onda može biti i ibuprofen, ako je temp vrućica, dakle iznad 39°. Potom smijete dati paracetamol, ali tek 6h iza. Ukoliko dijete postane visoko febrilno, SMIJE se dati paracetamol i nakon 2 h, ali potom 6h ništa! Tada opet slijedi paracetamol. 4h iza toga može ibuprofen i tako redom.
    Doze se određuju prema kilaži i visini temperature. Pokušat ću staviti jednu tablicu koju sam dobila mailom od jedne medicinske sestre!
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Twin ned oľu 04, 2012 8:08 pm

    zamolilit ću Aleks da stavi tabelu, meni ne uspijeva
    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Jorgovan ned oľu 04, 2012 8:41 pm

    dooobar

    međutim nisam tako stroga u satnici. Wink evo neku večer sam istodobno dala djetetu čepić paracetamola i sirup ibuprofena jer je imalo preko 40. mislim da ti razmaci nisu tako striktno određeni kod malo veće djece i odraslih, kao što su kod malih beba.

    osobno bih rađe odjurila na hitnu nego dala voltaren.

    twin napiši i nešto o kontraindikaciji davanja andola kod djece, ako ti se da. evo ukratko , antipiretici na bazi acetilsalicilne kiseline (Andol, Aspirin) mogu kod djece uzrokovati tzv. Reyov sindrom.
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Twin ned oľu 04, 2012 9:07 pm

    joj, nadam se da već svi znaju da se Andol i Aspirin, bilo što što sadrži acetilsalicilnu kiselinu, ne smiju davati djeci mlađoj od 16 godina!

    Ovo s razmacima su samo smernice, a naravno da može biti i drugačije, pogotovo kad liječnik tako odluči.
    misek
    misek
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4164
    Lokacija : Kc
    Proud to be : dragi prijatelj

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by misek pon oľu 05, 2012 12:50 am

    bravo Twin!

    a evo šta sam ja dobila kao odgovor od dva pedijatra...

    najbolje i najtočnije izmjerena temp je rektalno živinim toplomjerom!

    možda još napomenuti i ovo : Ako ste djetetu dali lijek i on ga je u roku 30 min povratio,smijete dati ISTU količinu ponovno istog lijeka ili nekog drugog - djeca znaju povratiti paracetamol jer je fuj - PANADOL BABY je jedini fini i djeca ga prihvaćaju!

    ne znam kak se piše točno al PRIZNIC OBLOZI (tak se izgovara) su zakon - oblozi od odstajale vode (mlake) u koje zamotate djetetu prsa, ruke i noge...nikako trbuh!
    i onda preko toga mokroga suhi ručnik/deka...i ostavite 10-tak minuta! pa onda maknite sve i namočite opet oblog,pa stavite na dijete!
    ja sam tak Lukasu održala sat i pol do lijeka temp na 39.4 da niej išla gore...a imao je 40 taj put...
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Aleksandra pon oľu 05, 2012 11:59 am

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Antipiretik1


    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Antipiretik2

    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Aleksandra pon oľu 05, 2012 12:00 pm

    Moje iskustvo i savjet peda je kad je frka preko 40 i ničim ne pada tj padne ali ne drži dulje od sat i pol dva.. može se naizmjenično svaka 2-3 sata kombinirati ibuprofen i paracetamol jer su na različitim osnovama.
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Twin pon oľu 05, 2012 12:04 pm

    e Aleks hvala ti, ja tu tabelu nisam nikako uspjela staviti.
    miki
    miki
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3827
    Lokacija : Mlini
    Proud to be : mama blizanaca

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by miki pon oľu 05, 2012 12:29 pm

    bas ste dobro ovo napravile
    a kako je sa cepicima doziranje
    10-15 mg na 1kg?
    miki
    miki
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3827
    Lokacija : Mlini
    Proud to be : mama blizanaca

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by miki pon oľu 05, 2012 12:51 pm

    sad vidim crvenim masnim slovima 1ml 24 mg

    ja ipak dajem malo vise odko 200mg/16kg a ne 156 ko po ovoj tablici pa sad ne znam?!
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Twin pon oľu 05, 2012 2:59 pm

    ti Miki daješ neku srednju dozu, cca 12,5 mg/kg TT što je ok. znači ta visoku temp ide 156 a za ultra visoku 240. a ti daješ 200.
    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Jorgovan sri oľu 21, 2012 8:56 pm

    Twin je napisao/la:Andol i Aspirin, bilo što što sadrži acetilsalicilnu kiselinu, ne smiju davati djeci mlađoj od 16 godina!
    19 godina.
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Twin čet oľu 22, 2012 12:30 pm

    sad je 19?! wow! a kad se sjetim da je meni mma s 10 god davala po pola andola.... prvo je bilo 12 pa 14 pa 16 god,a sad i 19!!!!
    misek
    misek
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4164
    Lokacija : Kc
    Proud to be : dragi prijatelj

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by misek čet oľu 22, 2012 3:01 pm

    ja NIKAD nisma pila Aspirin i Andol i te koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu...
    mama se uvijek bojala dati, a i temp mi je ok padala s lupocetom...
    dok mm pije i pio je ko mali već Aspirin...
    mala-kate
    mala-kate
    akter
    akter


    Broj postova : 256
    Lokacija : Sveta Nedjelja
    Proud to be : mama blizanaca

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by mala-kate pet kol 31, 2012 12:14 pm

    Mala mi je par puta imala temperaturu i tada joj cepici nisu pomagali, nego oblozi od maslinovog ulja - utrljala bih joj ulje na prsa, stavila gazicu da se ne zaprlja odjeca i to ponavljala svakih sat-dva. To nam najbolje djeluje. klanj
    Anonymous
    Gost
    Gost


    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Gost ned lis 07, 2012 11:07 am

    Tariku juce nije pomoglo nista s temperaturom , ni paracetamol niti dalzy..na kratko bi pomoglo umotavanje u vlazan peskir .Zavrsili smo na hitnoj sa mokrim peskirom i temperaturom 39,3...da ne duljim, poslali su nas na kliniku, gdje su mu je oborili na 37 i uradili nalaze KKs i CRP ..krv je bila u granicama normale dok je CRP bio 9,4 , na pregledu je bio Ok.VAkcinu je dobio 36 sati prije temperature.
    Dr. je rekla da vjerovatno ima slabiji imunitet od Hane jer je ona sasvim Ok.Molim za vasa iskustva sa jacanjem imuniteta..sta , kako ..sa cim..prirodno prehranom ili nekim sirupima?
    misek
    misek
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4164
    Lokacija : Kc
    Proud to be : dragi prijatelj

    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by misek ned lis 07, 2012 2:51 pm

    a to mu je od cjepljenja bilo?
    ili mu je nakon cjepljena oslabio malo imnitet pa se nakalemio virus...

    niš strašnog,kaaže naša zamjenska pedica da sad po vrtićima hara neki virus kod kojeg djeca imaju 5-6 dana po 40 temp...a "samo" virus...
    CRP mu je niski tak da nije bakterija u pitanju...

    a gle ipak mu je padala temp nekako šta ne? to je isto ok znak...a prvi dan, dva temp obično divlja...kasnije počne padati i onda nestane tj.dijete ozdravi!
    kakvo mu je bilo opće stanje?
    ako je ok onda nije bitna visina temp...jer svako dijete drugačije reagira na neki virus/bakteriju...


    a imunitet - a niš extra domaće voće i povrće, ja cijedim sokove od voće svaki dan kad god žele...
    povrće uz ručak obavezno i juha...

    med,čaj, limun...

    a od sirupa za imunitet probaj neki za jačenj teka recimo...jer ovak davati nešto za imunitet kažu pedijatri nije niš extra,imunitet ide preboljavanjem bolesti i genski!
    i cjepljenjem naravo!

    ja sam davala i imunoglukan isto...a jel imao učnka vidjet ćemo...

    Anonymous
    Gost
    Gost


    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Gost ned lis 07, 2012 4:33 pm

    Pa, niko nije rekao da je to od vakcine...na pregledu nista nije pokazalo..vjerovatno je to da je pao imunitet i spopao ga neki virus..padala je samo od hladnih obloga , ali od sinoc je nekako drzimo pod kontrolom...ali je strasno , strasno nervozan .
    stos etice nekog opsteg stanja , nije izgledao kao da ima toliku temperaturu , sto je valjda i bitno

    Sponsored content


    KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE Empty Re: KAKO SNIZITI POVIŠENU TEMPERATURU KOD DJECE

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: ned svi 19, 2024 4:43 am.