B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
E-ovi u dječjim namirnicama Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
E-ovi u dječjim namirnicama Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
E-ovi u dječjim namirnicama Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
E-ovi u dječjim namirnicama Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
E-ovi u dječjim namirnicama Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
E-ovi u dječjim namirnicama Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
E-ovi u dječjim namirnicama Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
E-ovi u dječjim namirnicama Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
E-ovi u dječjim namirnicama Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
E-ovi u dječjim namirnicama Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+7
misek
miki
Aleksandra
irenak
listek
Twin
Pika
11 posters

    E-ovi u dječjim namirnicama

    Pika
    Pika
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3591

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Pika pon pro 06, 2010 2:03 pm

    već dugo se pitam, a pogotovo od karcinoma u obitelji - kad mi je onkolog rekao "nipošto nikakve "light"-proizvode, pića s CO-2 (i naravno cigarete):

    koliko je štetan nescaffee??
    koliko je zdrava hrana koju konzumiraju naša djeca (u vrtićima i doma)?

    čitam sastav nekih namirnica i kontroliram s tabelom E-ova koju sam još davno zalijepila na unutrašnju stranu kuhinjskog elementa. I ne mogu se načuditi, koliko često naiđem na "opasna tvar", "štetna tvar" ili čak "kancerogena tvar" - a mislila sam si da su te stvari otkad je tema bila aktualna po novinama i tv-u - izbacili. E pa nisu.

    Druga stvar se odnosi na dilemu: u nekim popisima je neka tvar označena kao jako štetna dok se na nekoj drugoj listi nalazi među bezopasnima.

    Treće: što je s tvarima koje nisu na listama, a nalazimo ih u sastavu namirnica?

    Ako netko ima link na listu koja je relevantnija od drugih, molim da nam stavi. Ja sam jednom gledala jedan takav popis Europske unije, sad ga ne mogu naći.
    Pika
    Pika
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3591

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Pika pon pro 06, 2010 2:25 pm

    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Twin pon pro 06, 2010 6:09 pm

    Pika ja žmirim. Što da kažem, ne mogu mi biti pod staklenim zvonom. Pašteta nam je zadnjih par danasvaki dan na repertoaru. Iako sam rekla da neću nikad to dati. Smikići, slatkiši i sl.
    Doma više uopće ne jedu kao prije, prije su sve jeli, a sad samo meso.U vrtiću čak i juhu s prosom pojedu.To me tješi. Tamo kakti paze na to.
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by listek pon pro 06, 2010 6:53 pm

    Ja se kao trudim, ali svi znamao da ih je gotovo nemoguce izbjeci ako se nema pola toga domaceg.

    Danas sam ljuta i bijesna. Inace mi vrtic i hrpa stvari oko njega prilicno ide na zivce, ali dobro to je druga tema...Ispisala hi ih sutra da mogu.
    Danas su mi dosli sa vrecicama punim bombona, cololade, smokija i sl. evil
    Halo? Da krenem provjeravati E-ove u poklonu Sv. Nikole?
    Dode mi da odem tamo i svasta im zborijim. Meni ne smeta da ljudi hrane svoju djecu s cim god zele, ali mi jako smeta da se moja hrane sa smecem bez mog pitanja i stvaraju im lose navike.
    Ja se ne zelim s njima raspravaljati da li to smiju ili ne smiju jesti - jednostavno im to ni ne ponudim i kraj.

    Prosli tjedan sam nasla tetu kako ih hrani s Haribo bombonima!
    ...ko da Kikici nisu bili dovoljno velik junk s kojim sam se kao odlucila pomiriti! Po mom misljenju bombonima i sl. stvarima nije mjesto u vrticu (kao ni tv-u i sl.).

    Moji klinci koji do u nazad 3 mjeseca u zivotu nisu pili kakao, cedevitu, cajeve, jeli bombone, smoki, zesecerene pahuljice, bijelu kavu, zdenke i sl. sad to konzumiraju u vrticu i samo cekam dan kada ce mi u ducanu krenuti s pitanjima da im kupim to i to.
    I nije da je to rodendan, pa ajde, nego na redovitoj bazi Sad.

    Oprostite na dugom postu, ali fakat sam danas ljuta.




    irenak
    irenak
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1195
    Lokacija : Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by irenak uto pro 07, 2010 1:56 am

    Listek, nemoj me krivo shvatit, ali kaj su trebali dobit?? Ili bi bilo bolje da je teta rekla da oni ne mogu dobiti taj poklon???

    Činjenica je da je gomila hrane oko nas junk, da sadrži razno razne e-ove, MNG, aditive svakojake, ali je isto tako činjenica da ukoliko se ne izoliraš od svijeta i nemaš svoj vrt, svinjac, polje sa kuruzom... da ne nabrajam, klinci će sve više dolaziti u susret s tim i na puno stvari ćeš morat popustit. Razumijem te s jedne strane, jer i mene gledaju kao frikušu kaj svojima ne dam smoki i bilo kaj kaj ima kikiriki, ali nažalost, tvoj popis je predugačak i teško da ćeš izbjeć masu toga (iako ni u jednom trenu ne kažem da nam ne bi svima bilo bolje da ih ne jedemo i ne trujemo se, a naročito naša dijeca!!), ali tako nažalost stvari stoje!!!
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Twin uto pro 07, 2010 2:12 am

    irenak moram reći da si to lijepo napisala. pošujem listek,ali to je borba s vjetrenjačama!
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Aleksandra uto pro 07, 2010 9:59 am

    E-ova ima u svemu, skoro pa i u zraku koji udišemo Wink tj u njemu nisu E-ovi ali ima i gorih sastojaka.
    Ja jednostavno gledam da ne jedu fast food ( nismo u životu ušli u McDonalds) , doma nikad ne jedu slatkiše osim čokolade, pokušavam uravnotežiti obroke ali svjesna toga da je upitno gdje je sve to i kako uzgojeno. Mogla bi npr kupovati isključivo u Bio-Bio dućanima i sličnim ali 1. ni to nije 100% sigurno a 2. neznam iskreno tko si to može priuštiti da jede baš sve namirnice od tamo - skup sport.
    Ne koristim konzerve skoro uopće, paštete ponekad,mlječno jako puno ( a i u njemu ima svašta) ali, meso uzmemo iz privatnog uzgoja 2x godinu.. bolje od toga ne mogu. A s druge strane bolje da su lagano "naviknuti" na to nego da se tjelo ušokira nećim "groznim" tipo konzervanosm ako ga nikad prije nije probalo..

    di su ona dobra stara vremena kad si imao svoju salaticu, svog pajceka i šumu oko kuće Wink
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by listek uto pro 07, 2010 1:05 pm

    Danas sam manje ljuta Smile . Ostavili su vise od pola sve ga toga i ako kazem da nemoze sad ne drame, pa kao imam nekakav osjecaj da je pod kontrolom koliko moze biti.
    Gle, nije da im ne bi dala nista od slatksa. Ali Haribo u vrticu je zbilja, ali zbilja nepotreben po mom misljenju i bomboni generalno - za sta im uopce sluze? - za tzv. nagradivanje (a o toj odgojnoj metodi bi se isto svasta dalo reci).

    Sta su mogli dobiti?
    Evo ja bi bila jako happy da su dobili blok za crtanje, pastele, cokoladicu, grozdice, ljesnjake ili tako nesto.
    Mislim da se da iskombinirati paket za slicnu lovu sa znacajno manjom kolicinom smeca. Ako vec mora biti, nek ga onda bar bude manjebude ono manje lose.

    Znam da koliko kod se mi trudili i vodili borbu protiv vjetrenjaca ne mozemo klince hraniti zdravo, ali bar im ne moram davati ono sta mogu izbjeci bez ikakvog problema. Zrak ne mogu izbjeci, kao ni kojekakve regularne proizvode jer za bio i bio uglavnom nemam love, ali im zato ne moram utrpati smoki, bombone, pastete i sl.

    Pojedu moji sad ponekad i koju kocku cokolade i dobiju kad smo nedgje pomfri, po ljeti sladoled...ali doma nema ni pomfrija, ni pasteta, ni hrenovki, ni cokolina... Niti imam za to love niti mislim da je neophodno - ono, a sta da ne postoji? Sta koj klinac gubi ako to ne stavi u sebe? Prehrambena vrijednost toga?
    Od mlijecnog ne trose previse, jer...svi znate...a ako da, onda to bude obican jogurt, mlijeko za griz, rijetko ABC sir i vrhnje.



    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by listek uto pro 07, 2010 1:08 pm

    E, da... jucer smo bili u Sretnoj misli na predstavi i na kraju pjeva teta s njima i plese u krugu i sad svaki klinac treba reci sta bi zelio iduce godine od Sv. Nikole. I krenu klinci:ponija, ponija, ponija,ponija, 2 cokolade, cokoladu, ponija i na kraju pita teta B i E (oni prvo malo zbunjeni jer ih nisam ucila to da pisu molbe za darove) i odgovori E: "Kikiriki!"
    Svi puki od smijeha naravno...
    miki
    miki
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3827
    Lokacija : Mlini
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by miki uto pro 07, 2010 1:20 pm

    listek slažem se sa svim navedenim ali teško je sve ograničiti
    što tvoji jedu kao međuobrok?i ostalo recimo tjedni meni pomozi i nama da uvedemo više reda Wink
    misek
    misek
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4164
    Lokacija : Kc
    Proud to be : dragi prijatelj

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by misek uto pro 07, 2010 1:58 pm

    Lukas jede sve!
    i hrenovke i paštet (jednom mjesečno možda, ali jede) i smokije i čokolade (bombone tu i tamo PEZ ostale ne), i pomfrit i mlječno sve i lješnjake i grožđice i suhe marelice.....

    ne mislim mu ograničavati i braniti neke stvari s kojima se susreće svaki da i s kojima će se susretati...

    naravno, sve je u razumnim količinama i ne dobiva to sve svaki dan, ali ako je u disku s tatom a tamo u zdjelicama smokići ili štapići ne brani mu da uzme...ili na ročkasu nešto takvo...
    u McDonaldsu smo samo dok smo u Zg jer onda i mm i ja tamo jedemo, pa onda i on i smatram da mu ništa neće biti ako pojede koju pljeskavicu i pomfrit tamo! a to je možda 3 puta godišnje...

    i domaće piceke imamo i pajceka i povrća hrpetinu domaćeg...pa čak i sir i vrhnje...
    ali i kupimo i meso i sve u dućanima...

    ne znam, ali po meni je malo glupo toooliko toga braniti djeci!

    no. to je moj stav i ne bi da se netko nađe uvrijeđen...


    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by listek uto pro 07, 2010 2:17 pm

    A ne znam..meni se ne cini tako tesko...

    Sta jedu za meduobrok kad su doma? Pa nista posebno.
    Izmedu dorucka i rucka uvijek sirovo voce.
    Nakon spavanja...ovisi sto i kako smo jeli taj dan - ponekad dobiju "drugi dio rucka", ponekad voce, mrkvu(nisu bas ludi za sirovim povrcem) ili frape (cesce od jogurta) ili vocnu salatu s tim da u vocnu salatu znam staviti zobenih i sl. pahuljica kao i u frape.
    Suho voce, ljesnjake, orahe...
    Ako nema nista pametnije ili su oni raspolozeni za nesto grickavo, onda im dam cornflakes (to je kao nas smoki/cips), jako rijeto petit keks sa pekmezom.
    Ili u svijezi sok iz sokovnika od voca koje vec imam (najcesce jabuke) jos umiksam bananu ili tako nesto da ga malo pojacam, pa postane gusti sok (isto se desi od kruske).
    Sok radim i od povrca (npr. ciklu sa crnim grozdem, mrkvu sa jabukom i/ili narancom).
    Gledam da u meduobroku pojedu sto vise sirovog, jer su ostali obroci vecinom kuhani, ali ponekad ispecemo muffine (moze s integralnim brasnom i zobenim pahuljicama)s mrkvom, jabukom, ljesnjacima/orasima, grozdicama, brusnicama...ma svasta nartpamo unutra, bas budu onako teski i mokri, nama se bas tako svida, bude vise voca nego tijesta.

    Ne znam...kombiniram sta imam. Ne mislim da jedu nesto posebno ili ne znam kako zdravo, jedu ono sto bi vjerovatno jeli i drugi klinci da se nema ovih slatkih i slanih grickalica, jogurtica i sl. koji se donesu iz ducana jer su lijepo upakirani i u principu podvaljeni nam.

    Svakako je bolje iz ducana doci sa obicnim jogurtom i nekom vockom i to umiksati bez boja i secera, ako bas treba zasladiti medom, nego kupiti dukatino, danone ili kako se vec zovu. Stapni mikser i nije neka investicija, nema prljavog suda, a vremena se fakat nista ne potrosi na tako neki meduobrok.
    I ok, mozda ni ta vocka nije kakvu bi mi zeljeli za nase klince, mozda nije ni taj jogurt, ali si mislim... bar nema secera, boja i ostalih aditiva. Bar znam da je unutra cijela breskva, banana, saka jagoda i saka pahuljica i bar znam da je ta vocka unutra minutu a ne 5 mjeseci.
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by listek uto pro 07, 2010 2:31 pm

    Misek - ali ja njima ne branim, jednostavno to ni ne kupim. Oni do sad nisu ni imali osjecaj da nesto ne smiju. Nisu mu ne fali ako ne znam sta je iza svih tih lijepih omota.
    Tj. ucili smo ih da npr. Cola koju su znali vidjeti - nije za djecu i opet ne mislim da je to kraj svijeta. Pa ne dajem im ni alkohol uz isto objasnjenje, ni prabakinu kavu. Isto je vrijedilo za cips koji bi vidjeli kad bi nam dolazili jedni prijatelji, jer smo znali da ga on voli. I nije to klincima bad.

    I to sasvim lijepo funkcionira dok ne dode teta u vrticu i da mu nesto za sto mu je mama rekla da je lose za njega i onda je on zbunjen i pita zasto mu je to teta dala.
    I znam da ce prije ili kasnije poceti to jesti - ja sam samo zeljela da to bude kasnije, a i ne mora biti. Decko moje frendice ni danas ne zeli jesti junk, jer ga je tako mama ucila od malih nogu, "samo" se na colu zakvacio, inace jako pazi i dalje (ali njegova mama je zbilja jaaako pazila na sve).

    Inace ocito imamo srecu, jer ni na rodendanima na kojima smo bili nije bilo junka tipa cipsa, stapica i bombona. To sam tek sad skuzila. Ocito i nasi prijatelji slicno razmisljaju...

    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Jorgovan uto pro 07, 2010 2:35 pm

    ja ću ubaciti jedan prijedlog.
    mogli bismo istraživati narednih 10 godina. hoće li djeca koja ne jedu kikiriki, čokoladu, zdenka sir i sl biti zdravija od djece koja to jedu? hoće li biti manje pretila, imati nižu razina kolesterola u krvi, i imati manje poremećaja pažnje u školi?

    osobno, ne branim djeci jesti nešto u minimalnim količinama pogotovo kada je blagdan, rođendan i svi to jedu, dapače uopće ne nalazim smisao u tome. ako se preko cijele godine dobro i zdravo hrane čemu sada dizati prašinu zbog 2 ili 3 dana..
    misek
    misek
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4164
    Lokacija : Kc
    Proud to be : dragi prijatelj

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by misek uto pro 07, 2010 3:02 pm

    za Colu se slažem da nije ni za odrasle a kamoli za djecu i niti mi ne pada na pamet dati ju Lukasu...ili bilo šta sa mjehurićima...

    i ja slažem dosta domaćih jogurta, kak ti Listek veliš, običan jogurt + neka voćka... ne stavim pahuljice i slično jer onda neće pojesti...
    kolače uopće ne jede, ne želi čak ni probati, nema šanse...tak da neki zdravi kolačić od hrpe voća i pahuljica nema šanse da pojede...dok ja bi jer volim takve stvari...

    i ja masu toga branim, recimo jagode jer me strah na reakciju (još uvijek), kikiriki isto do nedavno nisam dala, sad dam i nema reakciju iako u obitelji imamo alergičare na njega...

    danonino i te stvari ne kupujemo jer su preeeskupi, kupim puding u prahu pa složim doma sama,ali ako na nekom ročkasu ima na ponudi kupovni puding/jogurt ne branim...
    šećer isto minimalno koristimo...više sladim Lukasu s medom...

    mene recimo ljuti dok Lukasu netko (bilo tko) nešto ponudi da uzme (čokoladu, lizalicu,kolač......itd) a da nije prije toga mene pitao jel može!!!!!
    jer ponekad je vrijeme za ručak/večeru doma pa onda on pojede nešto tak sa strane bezveze i onda brljavi s pravim obrokom...
    ili mu ponudi netko nešto a ja recimo to ne dam da jede (kikiće recimo)...
    grrrrr
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by listek uto pro 07, 2010 3:55 pm

    mišek je napisao/la:
    mene recimo ljuti dok Lukasu netko (bilo tko) nešto ponudi da uzme (čokoladu, lizalicu,kolač......itd) a da nije prije toga mene pitao jel može!!!!!
    jer ponekad je vrijeme za ručak/večeru doma pa onda on pojede nešto tak sa strane bezveze i onda brljavi s pravim obrokom...
    ili mu ponudi netko nešto a ja recimo to ne dam da jede (kikiće recimo)...
    grrrrr

    E pa bas taj dio i mene ljuti. Nije da cu ih drzati na rizinim krekerima do 18, ali daj me molim te pitaj.

    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by listek uto pro 07, 2010 4:06 pm

    Biljana je napisao/la:
    osobno, ne branim djeci jesti nešto u minimalnim količinama pogotovo kada je blagdan, rođendan i svi to jedu, dapače uopće ne nalazim smisao u tome. ako se preko cijele godine dobro i zdravo hrane čemu sada dizati prašinu zbog 2 ili 3 dana..

    Ja ne dramim oko minimalnih kolicina, rodendana i blagdana (mislim, moji s torti sami ticino jedu pig ).
    Velika je razlika izmedu minimalnog i povremenog i svakodnevnog i stvaranja losih navika.
    Mozda je ispalo da mi smeta svaka sitnica, jer mi se od pocetka vrtica nakuplja svasta po malo, izmedu ostalog svakodnevni kiki i sl. bomboni i onda sam tetu neki dan nasla s Haribom i onda su sad dobili tu ogromnu vrecicu smokija i sve to skupa je rezultiralo s tim da mi je bilo dosta ( i ne nisam dizala frku, nego samo nisam happy oko toga). Bolje da su im za te novce kupili loptu.

    A istrazivanja...ne brini sigurno ce netko nesto i raditi...ali mene nije briga za njih. Prvo, zato sto nikako ne mozemo istraziti kako bi bas ta osoba funkcionirala da je jela suprotno - da li bi bila jos bolesnija, ili zdravija, tako da... A drugo, ne moram klincu dati sve da proba. Mislim da mu nis nece faliti da raste s idejom da neke stvari za njega nisu zdrave i da ih zato mi ne jedemo ili ih jedemo malo i rijetko.
    Za cas ce u skolu, pa ce bit i cigareta i droge i tucnjava i svega, ne moraju raditi bas sve ko i drugi da bi bili "uklopljeni". Nek su oni meni "cudni", dragi i njezni, bar dok mogu biti i tak ce ih drustvo povuci u ko zna kojim smijerovima za cas.

    miki
    miki
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3827
    Lokacija : Mlini
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by miki uto pro 07, 2010 4:13 pm

    baš ti hvala na iscrpnom odgovoru For you investiram u sokovnik,štapni imam i još da pojedu sve to tko sretniji od mene?
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Maja uto pro 07, 2010 4:55 pm

    prikljucujem se "raspravi"

    ja sam bila jedna od onih mama koja nije odgojila djecu na smokicima. nisam vidila smisao u njima. sad kad im dode gust, kupim u lidl-u 100g kukuruznog smokija (ciji je sastav sol i kukurzna krupica) i pojedu malo tek toliko. ono sto moji jako vole a ja im ne branim (najcesce kad idemo negdje na put pa im je fora) to su kroasanici od 7 days. sa cokoladoma, naravno E-ovi u dječjim namirnicama 33288

    ja sam jako sretna sto vole jako jogurt i to obican, ne vocni. sto vole sve sto ide na zlicu a na vilicu malo manje. pojedu hrenovke tu i tamo ali samo zato sto vide mog mm-a ( E-ovi u dječjim namirnicama 33288 )

    u vrticu su se isto navukli na kikice iako do tad nisu ni jedan bombon osim tic tac-a pojeli
    ja sam pobornik one: ako se cijelu godinu hrane relativno zdravo ( a hrane se) onda mi poneki izlet nece smetati.

    kacila sam se sa sveki oko toga ali nikad moj uvijet nije usvojen tako da mi se vise neda. vrtic i ja nudimo zdravo (inace, iz ri vrtica su izbacene gotovo sve lose namirnice tako da jedu neke stvari koje nisam ni zamisljala da bi jesli-proso npr E-ovi u dječjim namirnicama 33288 )

    jos sam nesto htijela rec ali sam pozabila E-ovi u dječjim namirnicama 697243
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Aleksandra uto pro 07, 2010 5:13 pm

    da u vrtiću jedu neke stvari koje ja doma nebi kuhala ni pod razno Wink istina jer meni prvoj nisu fine, mada je sve to stvar navike..

    smokić im nisam doslovce nikad u životu kupila ali ih redovno dobivamo i prosljeđujemo dalje. Količine slatkiša koje dobivamo od posjetitelja su enormne ( sve naravno x2) ali ja to djelim dalje onima koji znam da to konzumiraju i doma ili se potroši za rođendane jer doma to ne jedemo. Čak bliskim prijateljima znaju oni kad idemo u posjet rađe kupim klincima neku sitnicu, mini igračku, ma svašta se nađe fora za 10,15 kn puno rađe nego da im nosim slatkiše, nije to moj običaj i gotovo.

    moj Domi npr obožava obični joogurt u koji mu nasjeckam jabuku i bananu ili jabuku i mandarinu ili jabuku i jagode.. no vole jako i danonine/dukatine i slično, ja to ne kupujem nikad , ali ih moj stari redovno opskbljuje pa imamo uvjek dukatine i milch šnite u frižderu. Na rođendanima i u gostima mogu jesti šta god žele ali ako smo kod bliskih mi ljudi kad počnu vaditi smokiće i slično ja kažem "nemoj ,ne treba im to" svi mi se uglavnom smijulje ali i poštuju to..
    E sad daleko smo mi od superzdrave prehrane ali.. ipak ne jedemo baš ni sve redom.

    svježe sokove mi hoće samo naranđu, mandrainu, jabuku , jagodu, grožđe.. ostalo ne baš pogotovo ne odpovrća probala sam ali neće ni čuti.

    A kad smo kod jednakog odgoja jednako im uvjek kuham i Dani jede SVE od predjela i namaza raznih (tuna, bakalar, riblja, pileća pašteta ( doma rađene) abc, nutela, pekmez) do cijelog glavnog jela, SVO povrće čak i ono često na listi "bljak" tipa cikla, brokula..
    dok istovremeno Domi ne jede ništa od povrća osim špinata, krumpira i kupusa, + sirova mrkva,( kuhana ni slučajno), NIJEDAN namaz osim nutele, NIKAKVE salame

    eto koja razlika a jednako im je ponuđeno, jednako su dobivali
    miki
    miki
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3827
    Lokacija : Mlini
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by miki uto pro 07, 2010 5:39 pm

    ja sad ponudila voćni jogurt, alnaturine pahuljice i još neke integralne i ništa, pojeo f. na suho ove slatke pahuljice a ja sve ostalo da se ne baci pig
    niksi
    niksi
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1989
    Lokacija : Erlangen ili Novi Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by niksi uto pro 07, 2010 6:19 pm

    Ja sam takodjer misljenja kao i Listek, ako nemas doma nemas se oko cega raspravljati. Od slatkisa ja kupujem jedino cokoladu i namirnice yza kolace koje doma pecemo, no ako se nadjemo negdje gdje su ponudjeni smokici ili bomboni ( koje nikad sami ne kupujemo nego ih dobijemo i proslijedimo) ne borim se s njima nego ako zele uzmu.
    Kad smo u Hrvatskoj to me izludi ( bake, tetke, strine sa hrpetinama bombona, lizalica, smokica, itd).
    Tamas je vec stariji pa sto se tice hrane koju spravljamo( ugl.svaki dan imamo neko meso ili ribu, povrce i nesto od zitarica) ali pojede i sto mu nije drago jer zna da nema rasprave. Ono sto ne voli ne mora pojesti puno, no probati par zlica uvijek moze.
    A sad sto se tice stvaranja navika za buducnost, ja poznajem curu koja se cim je dovoljno odrasla prebacila na junk food ( iskljucivo) jer je cijelo djetinjstvo bila na zdravoj hrani.
    Ne mislim da je to razlog za odustati no mislim da ne treba biti iskljuciv.
    Slazem se s Listek sto se tice bombona, ne vidim nista dobro u njima, posebno u vrticu.


    Zadnja promjena: niksi; uto pro 07, 2010 6:24 pm; ukupno mijenjano 1 put.
    irenak
    irenak
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1195
    Lokacija : Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by irenak uto pro 07, 2010 6:23 pm

    Mišek, zavidim zi jako na ovim domaćim proizvodima. Ja sam jedne godine uspjela zasadit vrt kod kume na selu, ali sada s njima mi je predaleko da bi išla održavat, a bilo je predivno!!! Prvo sam živce smirila beskrajno pljeveći, a o tome kakvo smo povrće imali da ne pričam. Nićim nije bilo špricano, samo je zemlja pognojena domaćim stajskim gnojivom prije sađenja, ma mislina... takav okus paprike, paradajzja, zelja.... ma to nema ni na placu više a kamoli u dućanu.

    Ja bi bila jako sretna da mogu klince hraniti takvim namirnicama (iako u bio i bio, pa i ostalim dućanima zdrave hrane nikad ne bi kupovala i zbog cijene, a i zbog činjenice da imam info za neke da hrana koju nude pod bio ima više špricanja i pesticida nego da si ga kupio od bakice s placa!!!).

    Uglavnom da ne duljim pretjerano, moji klinci pojedu večinu stvari, paštetu vole, ali se trudim da je ne jedu često, hrenovke baš i nisam davala, možda do sada 2 puta, a najviše im kuham čušpajze, ovakve, onakve, kaj mi padne pod ruku od povrća!!! I vole to za sada. Znam da će se i to promijenit uskoro, pa da iskoristim vrijeme dok u tome uživaju!!! Moja kćer je kao mala uvijek najrađe jela dašak (grašak) i nije moglo proći niš bez njega. Danas je luda za McDonaldsom iako nismo hodočastili tamo puno. Jednom, dva puta godišnje (nije se bilo para za takve stvari, a i nije baš najzdravije). Sve u svemu, granice treba svakako biti, i listek, u pravu si kada kažeš da im neće falit ono za kaj ne znaju, ali nažalost, sve će se više susretat sa svim tim glupostima, a ti kontroliraj koliko je u tvojoj moći.

    Btw - bravo svim mamama za Colu - užas živi!!!! Iako je ja volim popiti s vremena na vrijeme, klinci je neće dobit još godinama!!!!

    Ipak sam odužila!!!!
    Twin
    Twin
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 5719
    Lokacija : Zagreb-Dubrava
    Proud to be : Dupla duplica

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Twin sri pro 08, 2010 1:09 am

    Ja samo oćureći - ne dirajte mi u čokolino!!!!
    niksi
    niksi
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1989
    Lokacija : Erlangen ili Novi Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by niksi sri pro 08, 2010 1:07 pm

    I ja svojima dajem cokolino, no mijesam ga s nekim Milupinim 7 vrsta zitarica koje ni u ludilu ne bi pojeli same, no ovako smanjim kolicinu secera a njima je i dalje fino.

    Sponsored content


    E-ovi u dječjim namirnicama Empty Re: E-ovi u dječjim namirnicama

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet svi 17, 2024 5:02 am.