B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
Nedonošče Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
Nedonošče Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
Nedonošče Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
Nedonošče Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
Nedonošče Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
Nedonošče Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
Nedonošče Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
Nedonošče Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
Nedonošče Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
Nedonošče Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+8
blaza27
Vanja
maksi
Ivana
Jorgovan
markoanja
Maja
Aleksandra
12 posters

    Nedonošče

    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Nedonošče

    Postaj by Aleksandra uto vel 05, 2008 7:26 pm

    Nedonošče je svaka beba rođena prije napunjenih 37 tjedana trudnoće - što je za blizance i multiće skoro pa uobičajeno. Nedonoščad nemora nužno imati i zdravstvene probleme ali ima svoje posebne zakonitosti pa zato je ovo mjesto za savjete i pitanja mama koje se nađu u toj situaciji.
    Večina doktora nedonoščad i multiće tretira kao neurorizičnu djecu ali osnova za to je u biti prevencija i reagiranje na vrijeme pa se nemojte prepasti kada vas s duplićima upute u ambulantu tog tipa.
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Maja čet lip 19, 2008 6:23 pm

    mi smo rodeni u 36.tj, nismo kategorizirani kao nedonoscad (jer smo imali preko 2500g) i bili smo upuceni u "registar" u DB Kantrida(ali zbog teskog poroda, tj razdoblja nakon poroda), ali eto, obavili smo sve pretrage, idemo i dalje, decki su super i nije to nista strasno...
    markoanja
    markoanja
    akter
    akter


    Broj postova : 308
    Lokacija : petrovo
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by markoanja sub srp 05, 2008 12:16 am

    ja sam se porodila u 33 tjednu i imali su 3200grama i 2850grama.čak su mislili da sam na vrijeme zbog težine beba.svi su mislili da nisam znala termin poroda.registrovani kao djeca rođena na vrijeme?? tako da mi nismo nikakve pretrage obavljali već drugi dan morali smo kući
    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Jorgovan sub srp 05, 2008 11:35 am

    Ako me sjećanje ne vara, sva djeca rođena prije 37. tj. su nedonošćad, a djeca smanjene porodne težine su nedostašćad.
    Wink
    Ajme, nikako da se naviknem na nove smajliće.
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Ivana ned srp 13, 2008 12:54 pm

    koja težina se smatra smanjenom? obzirom na gestacijsku dob ili ima neka granica?
    moji su svi terminske bebe pa ne znam taj dio, fasla Bogu.
    maksi
    maksi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5193
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by maksi sub kol 23, 2008 1:24 pm

    Moji su rođeni u 32 tjednu sa 1780 i 1970. Idemo kod neuropedijatra u rodilište i sve ok. Otišli i kod fizijatra preko analitičkog centra i on kaže da je prezadovoljan da su dečki odlični.
    Nedonošče 36_3_16
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Aleksandra sub kol 23, 2008 2:46 pm

    Mislim da nije samo težina upitna nego i tjedni. Naime moji su imali samo 2200g ali živahni i zdravi i išli smo 6 dan doma, nisu nas recimo zadržali do 2500g kako je u nekim bolnicama uobičajeno. Meni je doc rekao da čekamo 37 tjedana za naručeni carksi jer da onda nisu više nedonoščad no rođeni su sa 36+4 ali zahvaljujući našem docu nismo završili na Kantridi.
    maksi
    maksi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5193
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by maksi sub kol 23, 2008 10:21 pm

    Mi smo bili na jednom pregledu kod neuropedijatra i fizijatra na Kantridi. I nikad više. Pregled nekih 3 sekunde. Uđeš i izađeš a ništa posebno ne znaš. Od sada idemo kod neuropedijatra samo u rodilište, dok god bude potrebno. I kod fizijatra na Zamet.
    Mi nismo upućeni u registar na Kantridu, nego u registar analitičkog centra.
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Maja pon kol 25, 2008 11:08 am

    neznam zasto tolika halabuka oko te Kantride? ok, fizijatrica je pregrozna (po meni nezainteresirana za svoj posao) ali fizijatar je odlican... neuropedijatrica je malo dosadna ali nije bas tolika tlaka... najgore mi je u svemu tome trazit parking Rolling Eyes

    ti pregledi su cak i dobri jer prate stanje vaseg djeteta od samog pocetka... nema nista lose u tome
    maksi
    maksi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5193
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by maksi pon kol 25, 2008 1:17 pm

    Da, parking je koma. Ja uvijek parkiram na cesti i onda se snalazi sa dvije bebe. A nitko ne može sa mnom ići. Kad smo mi bili kod neuropedijatrice nije prestala pitati zašto nas je prof. P. zvao na pregled. To ju je najviše zanimalo. A u tih par minuta milijon puta je rekla da joj se žuri i da mora na odjel. A čekaona krcata. Baš me nije impresionirala.
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Vanja pon kol 25, 2008 2:16 pm

    moji nisu reg. kao nedonoščad ,a i ranije rođ. i kg malo ????
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Maja uto kol 26, 2008 4:35 pm

    maksi je napisao/la:Da, parking je koma. Ja uvijek parkiram na cesti i onda se snalazi sa dvije bebe.

    nauci se covijek na sve... ja sama hendlam s njima bez beda a sam Bog zna koliko smo pregleda prosli na Kantridi Wink

    a dr. Zaputovic mi je malo "neprofesionalna"... bila sam na jednom pregledu pred studentima i imala je 3 KARDINALNE greske al mi je bio bed isptravljat DOKTORICU pred njezinim studentima... ionako ce vidit u knjizi i praksi da grijesi Neutral
    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Jorgovan uto ruj 16, 2008 11:54 pm

    A fizijatri na Goljaku su prepedantni. I stalno plaše, morate ovo, morate ono.. ma to će vam se jednog dana negdje pokazat i sl. I ja išla na sve pretrage, sve vježbe, čak i privatno (e tamo su nas posebno isprepadali a nije ni čudo, sat vježbi 400 kn), sve dok nismo došli kod neuropedijatrice na Goljaku, jedne iskusne prim. Na sve te moje papire i zabrinutu facu, ona će meni.. Vidite, vaš A. neće biti nogometaš ali bi dr. mogao biti. On je takav, nije mu ništa, intelektualac mali. Prestanite vodati djecu po bolnicama, rađe uživajte u njima.
    Od onda mi ne idemo više - nikud.
    I zbilja, Aleks sada hoda, smije se i skače na sve kao sumo borac Laughing . Istina da je sve to počeo 4 mjeseca kasnije nego Riki, ali kako je rekla dr, on je jednostavno - takav.
    Eh da.. moji su rođeni 36+4, pa za blizance i nisu baš neka nedonoščad.. A kilaža idealna - 2710 g oba. Smile
    blaza27
    blaza27
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3009
    Lokacija : jug
    Proud to be : Dupla duplica

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by blaza27 sri ruj 17, 2008 12:04 am

    i ja sma sa svojima isla na goljak na vjezbe.jer smo tad zivili u zg i tamo sa ih i rodila.sve sam bolnice promijenila dok nisam dosla na goljak i tamo me utjesila jedna dr koja mi je rekla slicnu recenicu kao i tebi biljana.do goljaka su me dr smao prepadali svaki put kad bi izasla od dr plakala bi.jer bi mi govorili da nevjezbam dobro i ako nevjezbam da ce bit invalidi i takve stvari a ja jadna vjezbala po kuci kao luda cak sam znala uzet od susjede malo pa iz navike i njoj vjezbat rukice.a kad sma dosla na goljak svaki put bi mi lijepo rekli kako vide da vjezbam .tako sma godinu dana vjezbala sa njima i vise nije bilo potrebe.nisam ih vise vodila ni na kakve kontrole jer su mi rekli da vise nema potrebe nista vjezbat.
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Aleksandra sri ruj 17, 2008 7:55 am

    Vježbice svakako nemogu škoditi ali itekako može takvo ponašanje doktora narušiti naš stav i povjerenje prema njima , jer zaista većinom su grozni.
    Mi smo radili baby fitnes sami doma na moju inicijativu i za gušt. Naš doc -pedijatar -je tata blizanki i lijepo nam je rekao -"Ja vam mogu po defaultu slati na Kantridu i na vježbe ali koliko ja vidim oni su savršeno zdrave i čak napredne bebe (žilave) i nevidim potrebe za tim. Ako uočim išta upitno reći ću vam" I tako smo i napravili, ionako smo svakih mjesec dana kod njega bili a neuropedijatru smo išli samo jednom reda radi a i ta baba mi je digla živac - klinci zaspali jedva smo ih razbudili a ona njima maše pred nosom sa loptom veličine njihove glave i oni naravno uopče nisu posegnuli za njom nego se rasplakali. I već je koza htjela napisati da nema reakcije hvata i ... kad je meni puko film i zaustavila sam ju i izvadila iz torbe njihove igračke i zvečke i da vidiš ako su ruke letjele za njima .. Koza jedna, napravila bi nam samo probleme. Koliko oni mogu procjeniti u par minuta u krivo vrijeme već umorne bebe od čekanja i maltretiranja. evil
    blaza27
    blaza27
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3009
    Lokacija : jug
    Proud to be : Dupla duplica

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by blaza27 sri ruj 17, 2008 9:42 am

    ja se nevolim niti sjetit tih dana kad sam isla dr i vjezbala.nikad mi niko nije objasnio kako treba sta je sa mojom djecom.u bolnici su mi rekli da su imali nekakve ugruske mozgu koji su nestali kasnije .tako da smo cesto isli na ultra zvuk mozga.i rekli su mi da su motoricki zaostajali za ostalom djesom i ona koza od dr prva kod koje smo bili mi je rekla da je to kao lutrija ako neradim vjezbe da mogu bit invalidi za citav zivot.dok nisma dosla na goljak i zenska mi lijepo rekla da nisu retardirana djeca i nece bit invalidi samo da sada malo zaostaju motoricki i da ce se to sa vjezbanjem sve dovest u red kao sta i je.do godine dana su kasnili za ostalom djecom i prohodali su sa 14 mjeseci.a sada fala bogu je sve ok, mada ja jos uvijek imam strahove kad se sjetim one prve dr sta mi je sve napricala i koliko me isprepadala.morala sam vjezbato 6 puta na dan po pola sata i sa jednim i drugim.
    maksi
    maksi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5193
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by maksi sub lis 04, 2008 1:27 am

    Evo jedna informacija. Dr. Zaputović više ne radi u neurorazvojnoj na Kantridi.
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Maja pon lis 06, 2008 11:14 am

    znam... sad radi neka druga doc i ona mi je isto malo Nedonošče A085

    rekla mi je da ih ucim da sjede na miru jer da su prezivi i da mi david nece imati lijep rukopis Rolling Eyes
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Ivana pon lis 06, 2008 11:37 pm

    :shock: Laughing
    maksi
    maksi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5193
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by maksi pon lis 06, 2008 11:59 pm

    Maja je napisao/la:znam... sad radi neka druga doc i ona mi je isto malo Nedonošče A085

    rekla mi je da ih ucim da sjede na miru jer da su prezivi i da mi david nece imati lijep rukopis Rolling Eyes

    Nedonošče 10_1_138 Mislim stvarno šta ću sve još čuti. I moja frendica je bila pa je isto bilo svakakvih izjava. Na sreću ja sa svojima idem kod neuropedijatra u rodiište.
    Sonja
    Sonja
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12943
    Lokacija : Šibenik
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Sonja pon lis 20, 2008 6:15 pm

    dobar smajlić maksi :D :D
    mislim svašta,
    nego, majić, ako ih uspiješ naučiti mirnom sjedenju u toj dobi, daj mi molim te došapni kako Wink Wink
    maksi
    maksi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5193
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by maksi uto lis 21, 2008 11:57 am

    E taj ćete recept onda dati i meni! Nedonošče 36_1_21
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Maja uto lis 21, 2008 5:09 pm

    ako to uspijem(pogotovo sa svojima) napisat cu knjigu Rolling Eyes
    avatar
    jolly
    novak
    novak


    Broj postova : 11
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by jolly sub vel 21, 2009 1:19 pm

    ja sam majka nedonoščadi rođenih u 35 tj (34+4), ali gestacijska dob im je 32 tj.Rođeni su s 1400gr/40cm i 1330/39cm. apgar 6/8.
    Za mene je bio veliki šok kada sam ih prvi put vidjela na neonatologiji da sam zanjemila od šoka (doslovno). Vidjeti svoje djete (djecu) tako sitne i mršave, spojene na cjevi i aparate, ma strašno. Zapravo, vidjeti ljudsko biće od 700gr je...ne znam...možda sam ja previše osjetljiva, ali ni danas ne mogu opisati kako sam se osjećala tada.

    Moji klinci su bili, od pedeset dana provedenih u bolnici, mjesec dana u inkubatoru. Nisu imali nikakvih probleme (infekcije, krvarenja i sl.) samo smo čekali kilažu.
    Iz bolnice smo izašli s 2400 i 2200 i na otpusnom pismu smo već imali zakazane termine za Goljak, uzv mozga itd
    Od tada redovno se prate na Goljaku kod fizijatra i neuropedijatra, a na vježbice idemo sada već jednom mjesečno. Dr. i terapeut su zadovoljni kako napreduju, mada u zadnjih mjeseci baš i ne vježbamo kod kuće (ljeni smo, umorni...).Upočetku je bio određeni motorički odmak, a sada su već stigli djecu svoje dobi. Evo danas navršavamo 11.mj, pužemo od osmog mjeseca, dižemo se uz namještaj i maminu nogu. Neće prohodati do prvog rođendana, ali nema veze, bitno da su oni meni zdravi.
    maksi
    maksi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5193
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by maksi sub vel 21, 2009 1:47 pm

    O Jolly, super su malecki. Eto do sada su moji bili jedni od najmanjih a sada ste nam se i vi pridružili. Wink
    I ja kad sam svoje vidjela u rađaoni prvo što sam rekla je bilo ajme kako su mali. Pedijatar mi je odmah rekao da su jako veliki za tjedne u kojima su rođeni. Onda sam vidjela dečkića u inkubatoru do njih. On je stvarno bio malecki prema njima. Ali oni to brzo nadoknade. To su bebe borci! Smile Ni moji još ne hodaju. Kad budu spremni prohodati će! Wink

    Sponsored content


    Nedonošče Empty Re: Nedonošče

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet svi 17, 2024 6:13 am.