B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
Znakovni jezik za bebe Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
Znakovni jezik za bebe Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
Znakovni jezik za bebe Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
Znakovni jezik za bebe Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
Znakovni jezik za bebe Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
Znakovni jezik za bebe Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
Znakovni jezik za bebe Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
Znakovni jezik za bebe Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
Znakovni jezik za bebe Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
Znakovni jezik za bebe Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+16
Dorieni
miki
mimi mirna
irenak
Oceana
aldijana
let tri
Aleksandra
jojka
Pika
igordana
blaza27
listek
mallena
tanja
Maja
20 posters

    Znakovni jezik za bebe

    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Znakovni jezik za bebe

    Postaj by Maja čet lip 11, 2009 2:01 am

    kad sam vec svrljala naisla sam i na ovu temu

    iskreno bi voljela Listek da nam napise svoje iskustvo jer neznam nista o ovome, ali znam samo da mi je bilo smijesno kad sam vidila proslo ljeto kako su ona i njm pokazivali deckima znakice i mislila: pa pobogu, sta mu pokazuje da je banana za jesti, pa valjda zna roll

    a sad me fascinira kako ona sa deckima smisleno komunicira bez ponekih frustracija sto se ne razumije sa djecom Smile

    mozda nekima dobor dode ovo iskustvo

    listek, imas rijec
    Wink

    cure, navalite sa komentarima
    tanja
    tanja
    domaći
    domaći


    Broj postova : 885
    Lokacija : ni vrit ni mimo
    Proud to be : mama trojkica

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by tanja čet lip 11, 2009 11:16 am

    i ja jedva cekam da nam malo pokazes podrobnije..
    zapravo bi voljela da nam pokazes konkretno znak rukom ( ili daj link gdje se to moze vidjeti)i koji oznacava koju rijec...
    avatar
    mallena
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4891
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by mallena čet lip 11, 2009 11:39 am

    Listek slažem se sa Tanjom pomoglo bih nam
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by listek čet lip 11, 2009 10:28 pm

    Maja je napisao/la:... ali znam samo da mi je bilo smijesno kad sam vidila proslo ljeto kako su ona i njm pokazivali deckima znakice i mislila: pa pobogu, sta mu pokazuje da je banana za jesti, pa valjda zna roll


    Ko dva ludaka jel da? Al si bila fina i pristojna do ove sekunde nisam znala da smo ti bili smijesni roll .
    By the way, nismo mu govorili da je banana za jesti (jer u pravu si - to zna), vec smo koristili trenutak za pokazati znak - a kad ces pokazati znak za jesti nego kad dijete jede Wink .


    Da , mi smo koristili znakovni jezik sa ekipom i meni je to mozda i najbolja stvar koju sam s njima isfurala, jer kao sto je Alex rekla na nekom drugom toppicu - nesto je teze kad ih je dvoje, ali nije nemoguce Wink .


    Nasa prica:
    Prvi put kad sam vidjela bebu koja se sluzi znakovnim jezikom, mislila sam da je to nemoguce i da se radi o nekom triku (mislim da je to bilo u "Meet the Fockers"), ali mi je ipak ostalo u glavi kao nesto zanimljivo, pa sam krenula malo ceprkati.
    Kad sam ostala trudna, rodila i kad su decki napokon malo porasli rekla sam ljudima oko sebe za to i da bi probala. Reakcije su bile- ok, probaj, ali sumnjam da ce ti uspjeti...pa oni cuju...napraviti ces da ti ne pricaju i sl.

    Tako da sam ja skoro pa po skrivecki, sama sumnjajuci u uspjeh, krenula deckima pokazivati samo jedan znakic, koji sam sama izmislila.

    Video koji me je tada prilicno motivirao je bio ovaj:
    http://mysmarthands.com/Site/Baby_Sign_Language.html

    Prvi vjetar u leda sam dobila kad je Beni sa 7 mjeseci prvi puta pokazao pa-pa (jer i to je upravo - znak. samo sto ljudi tako ne dozivljavaju)

    A definitivnu potvrdu i volju da radim s njima znakice, kako ih mi zovemo, sam dobila par dana prije njihovih 9 mjeseci kad mi je Beni pokazao onaj znakic koji sam im "poskrivecki" pokazivala.
    I tad je krenulo...

    Danas mi je strasno drago za onaj "poskrivecki" dio.
    Meni je bio nevjerovatan osjecaj vec tako rano komunicirati s njima na taj nacin.
    I vokabular koji djeca tako rano mogu izgraditi je :shock: . Zato sam se na kraju definitivno odlucila za ASL(americki jezik gluhih).
    I umijesto da ima vokabular od 3 - 5 - 10-20 ili 50 rijeci (ovisno o dobi) on ima vokabular duplo, troduplo i vise veci i naravno automatski komunikacija je sasvim drugacija.
    Osjecaj koji dijete dobiva da tako rano moze tako puno komunicirati i da ga se razumije, da vec sa devet mjeseci ne mora plakati da bi dobio nesto...da ga mama i tata razumiju, mislim da je neprocjenjiv.

    Ne znam, ja sam mozda u startu krenula vise iz fore da radim nesto sa bebom i znatizelje, a pretvorilo se u nesto jako lijepo i skros sam se zaljubila u cijelu stvar.
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by listek čet lip 11, 2009 10:44 pm



    Zadnja promjena: listek; čet lip 11, 2009 11:52 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by listek čet lip 11, 2009 11:29 pm

    Evo, iskopala sam snimku Benijevog prvog znakica sa skoro 9 mjeseci.
    Patuljko se probudio i kako sam usla u sobu samoinicijativno mi je dao znakic da ga dignem
    (tako u ASL izgleda znak za mlijeko, ali ja tad jos nisam koristila ASL).
    Bila sam happy ko malo prase.

    Snimka je losa, jer je snimljena mobitelom na brzinu (bojala sam se ici nazad u boravak po fotic/kameru da mi mozda ne bude htio opet pokazati)+ nisam ju cijelu uspjela skinuti na komp, ne znam zasto...
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by Maja čet lip 11, 2009 11:40 pm

    hvala listek Wink
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by listek pet lip 12, 2009 12:07 am

    Nema na cemu.
    Ako koga sta zanima samo neka pita.
    blaza27
    blaza27
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3009
    Lokacija : jug
    Proud to be : Dupla duplica

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by blaza27 pet lip 12, 2009 1:15 am

    nemogu vjrovati,ovo jos nisam cula.nevjerovatno.
    tanja
    tanja
    domaći
    domaći


    Broj postova : 885
    Lokacija : ni vrit ni mimo
    Proud to be : mama trojkica

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by tanja pet lip 12, 2009 9:40 am

    nisam jos pogledala one linove koje si stavila gore al me zanimaju znakovi za braco i seka, tj brat i sestra.. malo sam se igrala s markom i pokazujem mu znakove za mama i tata. vece me cure gledaju ko da nisam normalna al meni je bas fora... hvala listek sto si me uvela u nesto fantasticno...
    igordana
    igordana
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1078
    Lokacija : Zagreb

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by igordana pet lip 12, 2009 3:43 pm

    Meni se ovo jako dopada, dobra ideja čak i za čistu zabavu sa dječicom u nedostatku inspiracije.... no nekak mi se čini da bi meni trebalo više vremena za naučiti to nego bebicama. :study: ...imam još vremena dok se ne rode...
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by Maja pet lip 12, 2009 3:48 pm

    pa sad razmislis, malo se uvedes u cijelu tematiku i ako mislis da mozes i zelis krenes Wink
    Pika
    Pika
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3591

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by Pika pet lip 12, 2009 4:01 pm

    u beču imaju tečajeve za baby-sign-language. moja šogi je to isto uspješno koristila da mali kaže jel gladan ili žedan ili mu je dosadno ili je umoran... ja sam međutim od previše mjenjanja pelena i drugih stresova ipak ostala pri telepatskoj komunikaciji... (u postolara poderani opanci ili kako je to već išlo?)
    jojka
    jojka
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 4687
    Lokacija : srbija
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by jojka pet lip 12, 2009 4:16 pm

    Zanimljivo,nisam do sad cula za ovakav vid komunikacije.....steta sto nemam bebu pa da ucim sa njom,bas zvuci odlicno Smile Smile
    tanja
    tanja
    domaći
    domaći


    Broj postova : 885
    Lokacija : ni vrit ni mimo
    Proud to be : mama trojkica

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by tanja pet lip 12, 2009 4:19 pm

    jojka, a da napravis jednu( ajd dobro moze i dve) pa taman naucis znakove dok se beba/e rodi/e
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by Aleksandra pet lip 12, 2009 4:24 pm

    meni je ovo fora i za veću djecu, ja to shvačam u starijoj dobi kao dodatni "strani jezik" pa zašto ne, nikad nije kasno. Ja i Dani smo se danas igrali u čekaonici i naučio je 5,6 znakića koje sam ja pogledala jutros na linku, i svidjelo mu se.
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by Maja pet lip 12, 2009 4:25 pm

    super onda... ajmo svi uciti pa neka klinci mogu "pricati" kad se vide Wink

    eto listek, nije lose Love
    igordana
    igordana
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1078
    Lokacija : Zagreb

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by igordana pet lip 12, 2009 5:11 pm

    Razmišljam o situacijama u kojima to može dobro doći... zamislite si samo mir i tišinu u kući kad vam dođu prijatelji sa djecom,a ona sva komuniciraju na taj način - ne smetaju oni vama ni vi njima...ili situaciju kada ste na javnom mjestu i trebate smiriti djete koje je odlučilo napraviti scenu...rješavanje konflikata bez riječi...i slažem se s Alex... svakako korist od još jednog "stranog jezika"
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by listek pet lip 12, 2009 5:34 pm

    igordana - nije tesko , vidjeti ces ako probas. Tako sam i ja prije mislila.
    Jedino ti treba vremana da se ufuras u ppokazivanje, jer da bi beba to usvojila treba biti jako dosljedan i strpljiv. Produ tjedni, nekada i mjeseci prije nego li bebac vrati prvi znak.
    Poznavala sam jednu gluhu djevojcicu i uvijek mi je znakovni jezik bio fascinantan i zeljela sam ga nauciti, ali sam isto mislila da je komplicirano i nisam imala neke izvore, a onda su stigli BiE i skuzila sam da nije uopce tako tesko.
    To vise sto je vecina znakova jako logicna, pa ti ih je lako pamtiti + kreces postupno od jednog ili par znakova i onda prosirujes vokabulak koliko to tebi i tvojoj bebi treba/zelite.
    Neki ostanu na nekoliko znakova, neki ih nauce, puno, neki i abecedu...ali mislim da svima to bude jako fora.
    Nije da moras nauciti kompletan ASL da bi to krenuo raditi s bebom Wink .
    Znam kad su moji imali vokabular od 150 rijeci da mi je to vec bilo vise nego dosta, a onda iz fore smo isli dalje. Kad smo dosli do 300 zbilja nam vise nije trebalo, pa smo krenuli s abecedom ( no i danas nauce po koji novi).
    Razlog za abecedu mi je bio i taj sto djeca cim progovore izbacuju znak (jer oni zele govoriti i lakse im je nego pokazivati znakice. znakici su im laksi samo dok jos ne mogu govoriti), a kako se meni to jako svidjelo zeljela sam imati nesto za dalje.


    I da, definitivno se slazem sa Alex - ako se koriste pravi ASL (ili ili nekog drugog jezika) znakovi (ima firmi koje su ih nepotrebno pojednostavile i napravile svoj) to doslovno je drugi jezik.
    A da je zabavno je. Mi se bezbroj puta znamo zabavljati s njima i odlicno nam dodu u nekim situacijama kad je malcima dosadno, a nemamo igracke ili se vozimo u autu i sl.

    Mislim, prednosti zbilja ima jako puno.

    Pika - biti ce od jeseni i kod nas
    tanja
    tanja
    domaći
    domaći


    Broj postova : 885
    Lokacija : ni vrit ni mimo
    Proud to be : mama trojkica

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by tanja pet lip 12, 2009 5:39 pm

    aaaaaaaaaaa sad sam ja sretna ko malo prase... katarina je dosla do mene i vice mama mama a ja cucnem kraj nje i pokazem joj znakic za mama. automatski mi ga je vratila!!!!!!!!! ok, nije stavila prstic na bradu nego ispod nje, al ja sam sretna!!!! i da, znam da je to bilo potpuno nesvjesno, al sad idemo definitivno to uciti..idem ih jos zezati s tim...
    let tri
    let tri
    domaći
    domaći


    Broj postova : 818
    Lokacija : Matulji
    Proud to be : mama trojkica

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by let tri pet lip 12, 2009 9:36 pm

    Super informacija. Mislim da je život sa duplićima, triplićima i više puno lakši ako se razvije neki vid komunikacije. Mi isto krećemo. Pa, pa već znamo. Da li se tu računa i koliko si velik (kada dignu ruke iznad glave) i pljeskanje ručicama na "Bravo"? Idem malo na linkove da vidim kako to izgleda... klanj
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by Maja pet lip 12, 2009 10:52 pm

    opa, vidim ja da ce to postati sluzbeni jezik duplica Wink
    let tri
    let tri
    domaći
    domaći


    Broj postova : 818
    Lokacija : Matulji
    Proud to be : mama trojkica

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by let tri pet lip 12, 2009 10:59 pm

    Ako si tako olakšamo život... bravo
    tanja
    tanja
    domaći
    domaći


    Broj postova : 885
    Lokacija : ni vrit ni mimo
    Proud to be : mama trojkica

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by tanja pet lip 12, 2009 11:08 pm

    ja sam odusevljena, kate cijeli dan ponavlja znakic, sama dodje do mene, stavi prstic pod bradicu i zove mama mama i umire od smijeha, a ja joj svaki put odgovorim sa bravo tj koristim znakic za good. al govorim hrvatski.

    listek jel smijem tako???


    pokazala sma joj znakic i za spavanje tj sleep, al sam joj rekla idemo spavati.. i pokazati znakic...
    osim toga danas sam ja naucila puno znakova i nije tesko..
    jedino mi je malo nezgodno nasnimljen znakic za da tj yes, jer je ocito da teta radi nesto i sa drugom rukom al se ne vidi sto tocno..
    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by listek pet lip 12, 2009 11:18 pm

    tanja je napisao/la:aaaaaaaaaaa sad sam ja sretna ko malo prase... katarina je dosla do mene i vice mama mama a ja cucnem kraj nje i pokazem joj znakic za mama. automatski mi ga je vratila!!!!!!!!! ok, nije stavila prstic na bradu nego ispod nje, al ja sam sretna!!!! i da, znam da je to bilo potpuno nesvjesno, al sad idemo definitivno to uciti..idem ih jos zezati s tim...


    Jeeej!!! Bravo Kate!
    Sta nije genijalan feeling?

    I Tanja - zasto bi bilo nesvjesno? Ja mislim da je vrlo moguce da je bilo skros svijesno.
    Baby signs se najcesce pocinje koristiti kad je beba mala, pa im treba duze, tvoji su veci i normalno da je sansa da brzo pokupe znakice puuuuno veca.
    Zaboravila sam ti ranije odgovoriti za braco i seka. Nisu bas jednostavni, ali probaj.
    BRACO - prvo kod cela napravis znak za decka - kao da hvatas silt kape (jel kuzis - palac ispod, ostala cetiri prsta sklopljena i uhvatis "silt")
    onda obje ruke stavis u "L" i desnu spustis na zglob lijeve


    SEKA - prvo znak za curicu - stisnes saku, palac ostavis vani i povuces uz celjust do brade (kao vrpca od kapice) i onda "L" + "L"


    let tri - da, ova tri primjera su u principu isto znakici. N esluzbeni jezik gluhih, ali ipak znakici i djecjem mozgu apsolutno ista stvar.
    Bas to - nitko se ne cudi kad beba zna papa, nitko se ne boji da nikada nece reci pa-pa. Naprotiv, pa-pa bebama cesto bude jadna od prvih rijeci. Tako je i s ostatkom znakica.
    Djeca ih cak smisljaju i sama, jer je taj nacin komunikacije njima zapravo sasvim prirodan u toj fazi. Npr. za dignuti - masa djece dize rucice u zrak kad zele da ih se digne i sl.

    Ista stvar.

    Tip - za pocetak uzmite neki pojam koji ce vam biti cesto koristan. Npr. "voda" umijesto da cviljuka i da vi pogadate sto zeli - pokaze znak da zeli bas vodu/mlijeko/sok , Keks/kreker/jabuku, loptu/medu/auto.
    Meni je jos super znak za pomoc. Klinci cesto placu kad nesto ne mogu sami. Kad nauce znak za pomoc znaju traziti lijepo da im se dode pomoci.

    Sponsored content


    Znakovni jezik za bebe Empty Re: Znakovni jezik za bebe

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: čet svi 02, 2024 3:59 am.