B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Similar topics

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+13
blizanci IM
ikordej
Sonja
Jorgovan
Arte_twins
Aleksandra
tanja
Pika
let tri
niksi
blaza27
Gogino
listek
17 posters

    Majke više djece podložnije depresiji

    listek
    listek
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1216
    Lokacija : Zaprešić
    Proud to be : mama blizanaca

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by listek ned tra 05, 2009 1:38 am

    Arte_twins je napisao/la:Ali i dalje mi nije jasno zašto majke s više djece imaju 43% veće šanse za depresiju? Zato što su suočene s visokom razinom stresa, umora i društvene izolacije? Razumijem da to pogoduje depresiji, ali 43% je stvarno puno...

    Pa, mozda zato sto multici donose (barem) 50% vise obaveza i briga svih vrsta + cesto akumulirani umor koji je po mom misljenju puno veci od 50 posto.

    Sve smo mi razlicite i situacije (od financija pa na dalje) su nam razlicite, pomoc koju (ne)dobivamo je razlicita, bebe su nam razlicite, pa tako i razlicito reagiramo na situaciju koja nas je snasla.

    Ja sam takva da sam sve vezano uz decke gledala ruzicasto i iskreno da nisam... pitanje da ne bi i ja upala u depresiju ili nesto slicno, jer situacija sigurno nije bila ruzicasta i tu ne pricam o deckima (jer oni su svojoj mami naravno bili), ali neke stvari oko nas...
    Mene je bas ta euforija i idealaiziranje svega oko njih "drzalo".
    Bilo mi je najbitnije ne propustiti uzivati u njihovom svakom danu, jer koliko god kao klise zvucalo, oni tako brzo rastu...i na srecu bila sam svijesna toga od prvog dana.


    A o umoru...(koji nije mala stvar i utjece na sve)
    Samo primjer, probuditi se 5 ili 10 puta u noci i spavati 1, 2 ili 3 u komadu je puuuuno veca razlika od 50%. Znam da sam dugo mastala o 2 sata, samo 2 sata u komadu.

    Na moju srecu mi smo se izorganizirali tako na mm puuno uskace oko kucanskih poslava, jos u vrijeme kad sma ja bila zbilja jako umorna od cijelonocnih podoja i svega ostalog sto id euz dvije zahtjevne bebe, tako da vrijeme kad decki legnu ja ne moram provesti cisteci i kuhajuci i to mi i danas puno znaci.
    Posto nam je takoder dogovor da se te stvari ne rade kad je ekipa budna, vec da se bavim/o s njima, ne odradujem/o ih preko dana i onda velika vecina ostane za navecer, da i tad moram sve solo, ili da cijeli dan radim druge stvari, a djeca mi rastu sastrane, je ne bih bila zadovoljna i sretna.
    Ovako, kroz dan i noc sam mama 100%, a navecer dobijem nesto vremena za sebe (koje opet potrosim na njih roll ).
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Maja ned tra 05, 2009 1:26 pm

    vidim das je depresija tabu ali ja cu otvoreno reci da ja upadam u tu statistiku

    nikad nisam pila nikakve antidepresive, nisam imala vremena da budem depresivna (sasa :P ), ali ja sam bila u opakoj depresiji i hvala dragom Bogu sto sam imala mrvu sebe u svemu tome jer nitko nije skuzio to niti mi je pomogao i nekako sam se korak po korak sama izvukla...

    ok, kod mene je mozda isla u prilog moja bolest koja mi je pojacavala depresiju i terapija me izvukla

    stoga, ne treba gledati sa podsmjehom ili ispod oka jer depresija nas moze zakacit kad se najmanje nadamo...
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Ivana uto tra 07, 2009 1:33 am

    evo i mene!
    nema depresija ništa sa slobonim vremenom..eh,kad bi bilo tako jednostavno.

    iako znam o depresiji dovoljno iz teorije, i nikad joj nisam došla ni blizu, nakon drugog poroda me sastavila moćno.....uspjela sam ju samo prepoznati i davati si samoupute da se aktiviram i ohrabrim, dok nije prošlo.
    ali - nikome ne bi poželjela to iskustvo.

    ovo statistika ne čudi, ne čini mi se niti pretjerana - kaže se da je 43% veći rizik da multi-mame razviju postpartanlu depresiju, a NE da ih 43% to i razvije.
    ništa čudno, obzirom na to koliko je stresnije i u svakom smislu zahtijevniji brinuti o više novorođenčadi odjednom.
    hvala za članak, listek, meni je dobro sjeo.
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Aleksandra uto tra 07, 2009 9:19 am

    Ne mislim ni ja da je depresija posljedica dosade (karikirana šala) ali kod multića je depresija više posljedica umora a činjenica je da nema vremena za pauzu pa to malo potiskuje umor zato je meni glupo da je "pravilo" da mame multića više upadaju u depresiju, mislim da su više umorne a ne više depresivne.

    A depra može zgromiti svakoga i uvijek, ne nužno samo nakon poroda, mada se o postporođajnoj najviše govori. Ne omalovažavam to, dapače mislim da je to veliki problem koji ako znaš sama prepoznati već je napola riješen.
    niksi
    niksi
    domaći
    domaći


    Broj postova : 1989
    Lokacija : Erlangen ili Novi Zagreb
    Proud to be : mama blizanaca

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by niksi uto tra 07, 2009 4:57 pm

    Stanje poslije poroda je zaista specifično. Ja sam inače vječni optimist ali definitivno sam imala trenutke, moždaq ne depresije, ali neke tjeskobe, čudnog straha. Meni je pomoglo to što sam vrlo brzo počela izlaziti vani, na pola sata bar da udahnem zraka. Srećom, tih prvih dana oko mene su ili samo neki pozitivci, muž, svekrva, koji se nisu bojali sami ostati s dvije bebe da meni omoguće malo vremena samo za sebe.
    Međutim, ja sam se jednako tako osjećala i nakon prvog poroda, kad sam imala jednu bebu, tako da ne znam koliko je to povezano s mamama koje rode više djece.
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Ivana uto tra 07, 2009 10:46 pm

    Aleksandra je napisao/la:
    A depra može zgromiti svakoga i uvijek, ne nužno samo nakon poroda, mada se o postporođajnoj najviše govori. Ne omalovažavam to, dapače mislim da je to veliki problem koji ako znaš sama prepoznati već je napola riješen.

    eee, draga moja Saškice...volim taj tvoj optimizam i "ajmo se uhvatit sa svim problemima ukoštac" stav. ipak....bojim se da je kod depresije stvar malo ozbiljnija. važno je vidjeti da imaš taj problem, ali samo to saznanje neće čovjeku puno pomoći...čak ni ako i malo više o tomu zna. jer kad si "u" tome, nisi skroz realan. tako da ti sva logika pada u vodu.
    no - ono što stoji - je da je bitno vidjeti da imaš potrebu pomoći.
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Aleksandra sri tra 08, 2009 11:04 am

    Nisam rekla da možeš sam sebe izlječiti preko noći ali ako uviđaš da imaš problem i sjesna si toga onda i potražiš pomoć, puno gori su oni slučajevi koji negiraju da im je loše i ne žele priznati da trebaju pomoć, e takvi zaglibe malo dublje.

    Zato nije na odmet pročitati na vrijeme da je depra NORMALNA stvar i vrlo česta i prirpemiti se na mogućnost iste pa znati reagirati, onaj tko nije nikad čuo za to kad mu netko kaže da je u depresiji misli da ga želi proglasiti ludim i odmah se stvara dodatan otpor pomoći.

    Da ja jesam optimista :D
    Jorgovan
    Jorgovan
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 5967
    Lokacija : ZG
    Proud to be : mama blizanaca

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Jorgovan sri tra 08, 2009 11:32 am

    slažem se da treba biti informiran i depresija uglavnom nije bolest kod koje čovjek gubi vezu s realitetom (iako je i to moguće kod vrlo teških depresija).
    i ja sam optimist. međutim depresivnom bolesniku tog optimizma baš i nedostaje, a on nije nikako sam kriv za to niti si tada sam može pomoći.
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Ivana sri tra 08, 2009 11:49 pm

    eto, sad smo sve razložile,
    a ja volim i Sašu i Bilju i svih,
    a pogotovo one u depri - to je zbilja gaaadnoooo!
    da- dobro kažeš Saški, dobro je znat unaprijed ako te zakači da je to i često i riješivo.
    Romi
    Romi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 2000
    Proud to be : mama blizanaca

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Romi sub tra 11, 2009 12:13 pm

    goga je napisao/la:sada je sve iza mene ali grozim se druge trudnoće,ne same trudnoće ali postporođajnog razdoblja bed time
    Drage moje, tko depresiju poslije porođaja nije prošao ... sretan je jer ne zna što je to!
    Mene je držala punih 6 mjeseci (kad su otprilike prestali svi bolovi). klanj
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Ivana sub tra 11, 2009 6:37 pm

    Romi - moje najdraze
    Romi
    Romi
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 2000
    Proud to be : mama blizanaca

    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Romi pon tra 13, 2009 8:52 pm

    Ivana je napisao/la:Romi - moje najdraze
    Hvala ti! Love

    Sponsored content


    Majke više djece podložnije depresiji - Page 2 Empty Re: Majke više djece podložnije depresiji

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon svi 20, 2024 9:00 pm.