B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

Join the forum, it's quick and easy

B L I Z A N C I...

Poštovani članovi,

u slučaju da imate poteškoća pri očitavanju foruma i njegovom korištenju,
preporučamo vam korištenje Mozilla firefox preglednika i čišćenje cookies u vašem sustavu.

Hvala i ugodno druženje!
Smile

B L I Z A N C I...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
B L I Z A N C I...

DRUŽENJE, SAVJETOVANJE I POBOLJŠANJE KVALITETE ŽIVOTA RODITELJA BLIZANACA, TROJKICA I VIŠE :) ..... I NAŠIH PRIJATELJA

PRIJATELJI FORUMA




Image hosted by servimg.com

http://www.mojedijete.com
http://www.blizanci.info
http://kisnadjevojcica.bloger.hr/
prijateljski forum za roditelje i one koji će to tek postati
Bebin svijet
interaktivni savjetnik za roditelje, specijaliziran za dječju opremu - All4kids

Croatia map

Skijanje

Login

Zaboravih zaporku

Latest topics

» Evo mene nakon dugo vremena
Stilovi odgoja Emptypon oľu 05, 2018 9:46 pm by Twin

» "Rastimo zajedno" radionice za roditelje blizanaca u Rijeci!
Stilovi odgoja Emptyned oľu 06, 2016 8:29 pm by Ivana

» pozdrav mamicama i trudnicama!
Stilovi odgoja Emptysri pro 02, 2015 10:41 am by Twin

» Golubinjak 2015 - godišnje druženje!
Stilovi odgoja Emptyuto lip 09, 2015 4:19 pm by Ivana

» Treća,četvrta.. trudnoća pa blizanci, a prava kao za jedno dijete
Stilovi odgoja Emptyuto sij 13, 2015 9:27 pm by zana

» pucanje noktiju na nogama
Stilovi odgoja Emptypet sij 09, 2015 4:52 pm by mimi mirna

» jednojajcani ili dvojajcani?!
Stilovi odgoja Emptysub pro 27, 2014 7:36 pm by Twin

» Da li uvesti kravlje mlijeko prije navrsene godine? :/
Stilovi odgoja Emptyčet pro 18, 2014 5:32 pm by Twin

» Robica za bebe
Stilovi odgoja Emptysri pro 10, 2014 1:15 am by tamara1989

» Lijep pozdrav svima
Stilovi odgoja Emptyčet stu 27, 2014 5:57 pm by Mediha

Rezerviraj sada !



+2
Sonja
Maja
6 posters

    Stilovi odgoja

    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    up Stilovi odgoja

    Postaj by Maja ned ruj 07, 2008 12:09 pm

    Ali odnosi se na sveukupnost zbivanja, dakle nema cistog stila

    1. Demokratski
    2.Autoritarni
    3. Popustljivi

    ad.1. Demokratski (suvremena obitelj)
    Karakterizira ga pristup djetetu "po mjeri djeteta", dakle, metode primjerene situaciji i uzrastu djeteta, dakle poticu se sloboda i izbor djeteta i djeca se susrecu s pozitivnim autoritetom. Roditelj mora voditi dijete demokratski, ne prestrogo, ne prepopustljivo i zna se sta se smije a sta se nesmije

    ad.2. Autoritarni (patrijahalna obitelj)
    U ovom stilu odgoja dolazi do zlorabljivanja autoriteta, bespogovornog odbacivanja tude volje i zahtjeva (djetetovog). To je lako provediv i trenutno "najefikasniji" stil. Temelji se na strahu i gusi osobnost djeteta, zlorabi njegovu emocionalnost i stvara nesigurne ljude. Nakon sto dijete ovlada strahom (pocetak skolovanja/pubertet) javlja se revolt/otpor

    ad.3. Popustljivi (bolesno dijete, jedinci, stariji roditelji)
    U ovom stilu se javlja potpuno odsustvo autoriteta odrasle osobe. Dijete je mjerilo i centar obiteljskog konteksta, odnosno, sve mu je podredeno. Malo je bolji od autoritarnog jer su blaze poslijedice, odnosno nema trauma i strahova, ali se dijete gubi u "nevodenju" i nemoze se pouzdat u roditelje. Tesko se snalazi u grupama odnosno ne prihvaca "pravila grupe" sto vodi ka neprihvacanju u grupi, potom nastaju agresivci, sebicna i razmazena djeca
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Maja ned ruj 07, 2008 1:23 pm

    zanima me kakvo je stanje (iskreno) kod vas

    kod nas je demokracija u kombinaciji sa autoritarnim... doduse, autoritarni je nesto rjede, kad je mama na rubu zivaca i treba joj 2 min da se opet ukljuci Stilovi odgoja G005
    Sonja
    Sonja
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12943
    Lokacija : Šibenik
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Sonja ned ruj 07, 2008 2:08 pm

    iskreno je meni teško reči iskreno i točno, svjesno težim ad 1. a bojim se ad 2 i ponekad imam osjećaj da sam previše ad 2 Wink
    da li je opravdan taj stah ili ne, morala bi pitati nekog oko sebe.
    ali svi nastojimo biti ad 1. Wink
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Maja ned ruj 07, 2008 6:39 pm

    ma ja sam za malo autoriteta... mislim da su granice moralnosti drasticno pale... kad se samo sjetim Oprah showa i djece sta rade u osnovnim i srednjim skolama Stilovi odgoja A015
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Aleksandra ned ruj 07, 2008 8:22 pm

    Recimo 1 ali sa elemntima 2. Neke stvari moraju biti kako ja kažem ili nikako. Možemo se dogovarati oko svega ali dati ruku preko/uz cestu, ne se penjati na ogradu, ne dirati vatru ... je čista 2.
    2 je i kad puknem i izgubim živce nakon što im 5 puta lijepo na 1 način objašnjavam i nudim kompromise.
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Maja ned ruj 07, 2008 8:24 pm

    a dobra si Laughing
    Aleksandra
    Aleksandra
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12583
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Aleksandra ned ruj 07, 2008 8:42 pm

    iskrena
    Sonja
    Sonja
    Admin
    Admin


    Broj postova : 12943
    Lokacija : Šibenik
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Sonja ned ruj 07, 2008 8:46 pm

    ma bez pogovora, te stvari koje su opasne nisam tu računala, to je definitivno čista dvojka inaće bi značilo trojku Neutral
    Vanja
    Vanja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 3745
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Vanja ned ruj 07, 2008 8:55 pm

    Aleksandra je napisao/la:Recimo 1 ali sa elemntima 2. Neke stvari moraju biti kako ja kažem ili nikako. Možemo se dogovarati oko svega ali dati ruku preko/uz cestu, ne se penjati na ogradu, ne dirati vatru ... je čista 2.
    2 je i kad puknem i izgubim živce nakon što im 5 puta lijepo na 1 način objašnjavam i nudim kompromise.
    evo točno ovako je kod mene za sad i pokušavam svog muža naučit tome , jer jedan dan ih popne na prozor , a drugi dan im zabranjuje da se penju , amo sam ja mišljenja da su oni još mali da bi razlučili kad smiju a kad nesmiju i oko toga se ja i mm malo prepiremo ,ali ću zato za mm uvest čistu 2. :o Smile
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Ivana čet ruj 11, 2008 12:30 am

    iskreno?
    nastojim bit 1, sve češće sam 2 u povremenoj kombinaciji s 3. loše, ali to ste pitale.

    kad sam imala samo LL, odgajali smo ih zaista uglavnom autoritativno (dakle, to je 1, a ne autoritarno-2). sada, kako sam često sama, i nemam vremena, volje ili strpljenja izdogovarati i objasniti svaki put zašto nešto treba, niti saslušati njihove želja i mišljenja, onda na kraju zahtijevam poslušnost, da bi svi preživjeli lakše (npr. večeras - mm radi, ja svih četvoro moram okupat, nahranit i staviti školarce u krevet na vrijeme, a oni bi pritom nešto drugo radili, ili se jedan hoće kupat, druge ne bi sad, jedan bi cicu, drugi kruha, treći vode, četvrti cedevitu.....). ali već mi se vraća kao bumerang....točno kako gore piše, Luka mi počinje jako prkositi, i to je upravo to.

    a permisivna sam kad ili ne mogu sprovesti ono što tražim (jer npr. kažem da operu ruke, a ja presvlačim pelenu i ne mogu ih povest u kupaonu ako sami ne krenu, a oni onda odugovlače....), pa na kraju više puta ponovim zahtjev, koji na kraju prođe neispunjen, bez posljedica. jednostavno, ako kuham, i nešto mi je na vatri, a svi gladni i nervozni, onda neću svaki put ugasiti i ići se objašnjavat s njima. ili nećemo jest do ponoći.

    i tako - zahvatila me stihija, odgoj je svakakav, ali bitno da smo živi. na žalost, to je istina.
    sve se nadam da ćemo se s vremenom uspjet izorganizirat da ipak posvetimo i vrijeme i pažnju nekako pravedno svima, i da onda vratimo dosljednost u kolosijek....
    Maja
    Maja
    starosjedioc
    starosjedioc


    Broj postova : 7472
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Maja čet ruj 11, 2008 5:22 pm

    zatzo sam ivana napisala demokratski da se ne zbune na prvi pogled (autoritativni i autoritarni)

    a slusaj draga... umorna si, "puno" djece i to je to... znam da ces uhvatit sve konce i da ce ti zivot polako bit laksi...

    ne sekiraj se... sve ce doc na svoje... evo, koliko god se pokusavam postavit kao "pozitivni autoritet" isto sam izlupala Alana neki dan radi pramena kose
    Ivana
    Ivana
    Moderators
    Moderators


    Broj postova : 3356
    Lokacija : Rijeka
    Proud to be : Dupla duplica

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Ivana pet ruj 12, 2008 9:36 am

    ja mijenjam devizu iz "sve se može strpljenjem", u "divan je demokratski stil - kad NISI na rubu živaca, i imaš releativno dobro posloženu logistiku".
    ne kažem da se neke mame ne nose dobro sa stresom, ima i takvih - čast izuzecima. samo ističem da je sve mnogo teže u težim uvjetima.
    Carica
    Carica
    akter
    akter


    Broj postova : 292
    Proud to be : mama blizanaca

    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Carica pet ruj 12, 2008 9:43 am


    Aleksandra je napisao/la:Recimo 1 ali sa elemntima 2. Neke stvari moraju biti kako ja kažem ili nikako. Možemo se dogovarati oko svega ali dati ruku preko/uz cestu, ne se penjati na ogradu, ne dirati vatru ... je čista 2.
    2 je i kad puknem i izgubim živce nakon što im 5 puta lijepo na 1 način objašnjavam i nudim kompromise.

    Ma identično...ne bi to bolje složila!Smile

    Sponsored content


    up Re: Stilovi odgoja

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon svi 20, 2024 9:50 pm.